Bota18 Prill 2022, 19:33

“Putini nuk do të ndalet me Ukrainën”! Diplomati amerikan tregon 9 vendet pjesë e planit të pushtimit rus; paralajmëron

Shkruar nga Pamfleti
“Putini nuk do të ndalet me Ukrainën”! Diplomati amerikan

Putini thirrje për krijimin e një rendi të ri botëror: Hegjemonia perëndimore po shembet!

Presidenti rus Vladimir Putin nuk do të ndalet vetëm me luftën kundër Ukrainës. Një diplomat amerikan ka paralajmëruar se udhëheqësi i Kremlinit mund të përpiqet të marrë nën kontroll vende të tjera, përfshirë ato anëtare të NATO-s.

Aleanca politiko-ushtarake duhet të bëjë më shumë sesa të fokusohet në mënyrën se si të ndihmojnë ukrainasit dhe të mbrojë çdo pëllëmbë të territorit të saj. Duhen parë se çfarë i nevojitet sigurisë evropiane, dhe marrë masa përtej fundit të luftës aktuale.

Cilat vende dëshiron të pushtojë Putini?

Thomas Bagger, një diplomat i lartë gjerman, deklaron se megjithëse NATO i bën thirrje Rusisë që ndalojë përpjekjet e mëtejshme për të frikësuar dhe kërcënuar të gjitha shtetet e vijës së parë të NATO-s, plus Moldavinë, “nuk mund ta dekurajosh dikë të tillë me sanksione”.

“Ne nuk e kuptuam që Putini ishte kthyer në një mitologji historike dhe menduam se 1000 vjet më parë. Nuk mund ta dekurajosh dikë të tillë me sanksione”, tha Bagger.

Një diplomat amerikan po jep alarmin

Vendet e vijës së parë të NATO-s formojnë një hark konkav në zemër të Evropës. Ky është territori që Putini synon të rimarrë për Rusinë perandorake: Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Sllovakia, Hungaria, Rumania dhe Bullgaria, plus Moldavia (jo anëtare e NATO-s dhe ende në listën e presidentit rus).

Sipas diplomatit amerikan Robert Pearson, Vladimir Putin po përpiqet të kthehet në kufijtë e Perandorisë Ruse. Për ta bërë këtë, ai duhet të fitojë kontrollin e një numri vendesh evropiane. Pearson vuri në dukje se lista e viktimave të mundshme përfshin jo vetëm Estoninë, Letoninë dhe Lituaninë, por edhe Poloninë, Sllovakinë, Hungarinë, Bullgarinë dhe Moldavinë.

“Ne e dimë se nëse Putini mbijeton, ai do të bëjë çmos për të rritur praninë ushtarake të Rusisë në Perëndim. Kjo do ta shtyjë Minskun që të bëhet më i varur ndaj Moskës. Ajo do të rrisë aktivitetet në Kaliningrad dhe përgjatë kufijve rusë balltik si një armë frikësimi për NATO-n baltike, Poloninë dhe Gjermaninë”, tha diplomati, sipas The Hill.

Presidenti rus po zhvillon një konflikt të ngrirë në Ukrainë

Pearson vuri në dukje se Putini është i interesuar të krijojë një konflikt të ngrirë në Ukrainë. Diplomati beson se detyra kryesore e NATO-s është të vendosë një sistem të ri sigurie për Evropën, pas përfundimit të luftës ruse kundër Ukrainës. Në të njëjtën kohë, ai theksoi se sanksionet kundër Rusisë nuk do të ishin një fitore për Shtetet e Bashkuara apo Aleancën nëse nuk e motivonin Putinin të tërhiqte trupat e tij nga Ukraina. Në këtë rast, Evropa dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të kuptojnë se nuk mjafton të “luash në mbrojtje”.

Ndërsa ushtria dhe aleatët e SHBA-së e injoruan kërcënimin në dhjetor 2021, udhëheqësi i Kremlinit këmbënguli jo vetëm për një garanci që as Ukraina dhe as shtetet e tjera ish-sovjetike nuk do të anëtarësoheshin në NATO, por se organizata do të tërhiqte ushtrinë në shtetet anëtare të Evropës Lindore, si Polonia, Rumania dhe shtetet baltike.

*Robert Pearson ishte ambasador i SHBA në Turqi (2000-2003). Ai shërbeu dy herë për NATO-n në fund të Luftës së Ftohtë, gjatë ribashkimit të Gjermanisë dhe pranoi anëtarë të rinj të Aleancës.

Bota Putin Rusia