Bota18 Prill 2022, 11:05

Rënia e Mariupol do të ndryshojë fatin e luftës

Shkruar nga Pamfleti
Rënia e Mariupol do të ndryshojë fatin e luftës

Humbja e Mariupolit do të ketë gjithashtu një efekt shkatërrues në ekonominë e Ukrainës, vëren BBC. Aty është selia e Azovstal, qendra e hekurit dhe çelikut e bombarduar në mes të marsit dhe e goditur nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe porti më i madh i vendit nga ku bëhen dërgesat e çelikut, qymyrit dhe misrit të destinuara për në Lindjen e Mesme.

Pushtimi i qytetit port nga rusët, pas një rrethimi të gjatë që zgjati gati dy muaj, tashmë duket i afërt: për Putinin do të ishte fitorja e parë e arritur gjatë operacionit ushtarak “special”.

Për Mariupolin është çështje ditësh, nëse jo orësh. Rënia e qytetit port me pamje nga deti Azov është paralajmëruar prej kohësh, por këtë herë do të duket e pashmangshme, pas një rrethimi që zgjati mbi 50 ditë, aq sa goditjet e shkëmbyera mes Moskës dhe Kievit janë tani vetëm në lëkurën e mbrojtësve: Mbrojtja Rusia kërcënon të “eliminojë” të gjithë ata që vazhdojnë të rezistojnë, Presidenti ukrainas Zelensky përgjigjet se, nëse njerëzit e bllokuar në tunelet nëntokësore të fabrikës të çelikut Azovstal vdesin, nuk do të ketë më negociata për paqe. Për rusët, në çdo rast, pushtimi i Mariupolit do të jetë fitorja e parë e arritur gjatë operacionit ushtarak “special” të urdhëruar nga Vladimir Putin.

Qyteti ishte një nga objektivat kryesore të carit, mbi të gjitha sepse do të lejojë hapjen e një kalimi tokësor midis Krimesë, e aneksuar ushtarakisht në 2014, dhe Donbasit, kryesisht të kontrolluar nga separatistët pro-rusë, dhe për rrjedhojë drejt gjithë Ukrainës. Pas aneksimit, gadishulli u lidh vetëm përmes një ure të ndërtuar mbi ngushticën e Kerçit nga oligarku Arkady Rotenberg, shoqëruesi i xhudos dhe i besuari i ngushtë i Putinit, që kushton pothuajse 3 miliardë euro. Prandaj, pushtimi i Mariupolit do të kishte një rëndësi themelore strategjike dhe mbi të gjitha do t’u jepte rusëve kontrollin e Detit Azov dhe 80% të bregdetit ukrainas të Detit të Zi, duke kufizuar jashtëzakonisht shumë tregtinë detare të Kievit.

Për këtë arsye, qyteti u godit vazhdimisht për gati dy muaj, u bombardua me artileri dhe raketa që shkatërruan më shumë se 90% të qytetit që nuk bënë dallim midis objektivave ushtarakë dhe civilë: një rrethim pothuajse mesjetar sipas disave. Ata që mbijetuan, rreth 200,000 njerëz janë ende të bllokuar në qytet, ende pa ujë, energji elektrike, ushqime dhe ilaçe që në ditët e para të ofensivës, të paaftë për të ikur sepse rusët mohuan korridoret humanitare ose i bombarduan.

Trupat e Putinit prej kohësh kanë rrethuar qytetin dhe kanë kapur pozicionet drejt qendrës, dhe ka të ngjarë të vazhdojnë bombardimet derisa ukrainasit të dorëzohen ose të vdesin. Pasi të bjerë Mariupoli, rreth 6,000 burra të punësuar në rrethim mund të transferohen për të luftuar në fronte të tjera: në lindje, ku ata mund të shërbejnë për të rrethuar dhe shkatërruar forcat e armatosura ukrainase që luftojnë kundër separatistëve të Donbasit; në perëndim, për të pushtuar Odesën, bastionin e fundit të Ukrainës në Detin e Zi; ose në veriperëndim, drejt Dnipro.

Humbja e Mariupolit do të ketë gjithashtu një efekt shkatërrues në ekonominë e Ukrainës, vëren BBC. Aty është selia e Azovstal, qendra e hekurit dhe çelikut e bombarduar në mes të marsit dhe e goditur nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe porti më i madh i vendit nga ku bëhen dërgesat e çelikut, qymyrit dhe misrit të destinuara për në Lindjen e Mesme.

Rusët kishin 8 vjet që përpiqeshin ta pushtonin dhe për këtë e goditën me mizori. Rënia e qytetit, për më tepër, ofron gjithashtu një mundësi të madhe për propagandë: regjimenti ultranacionalist Azov është i vendosur në Mariupol, anëtarët e të cilit akuzohen nga rusët si neo-nazistë dhe kapja e të cilit  të gjallë apo të vdekur – do të festohet në mediat e shtetit rus.

Pas disfatës në veri dhe goditjes së fortë të përfaqësuar nga humbja e Moskës, pushtimi i Mariupolit do t’i jepte një shtytje moralit të trupave të Putinit, deri tani të rraskapitur në fizik dhe mendje nga beteja, si dhe të popullatës pas operacionit “Special” nga shtëpia në mediat propagandistike.

Pa harruar se fushata ushtarake do të kishte një datë “skadimi”, të paktën sipas inteligjencës ukrainase: 9 maji, kur Rusia feston Ditën e Fitores, ose humbjen e nazizmit, dhe ndoshta  këtë vit  do të pretendohet edhe ” çlirimin” e Donbasit./Corriere della Sera: Pamfleti

Bota #Mariupol #Rënie #Ukrainë