Bota18 Mars 2022, 21:12

Rezistenca ndaj Rusisë, kërkohet që Zelensky të nominohet për Nobelin e Paqes

Shkruar nga Pamfleti
Rezistenca ndaj Rusisë, kërkohet që Zelensky të nominohet

Presidenti rus Volodymyr Zelensky pritet të nominohet për Çmimin Nobel për Paqen.Media amerikane TPZ shkruan se një grup liderësh botërore kanë nisur të shqyrtojnë mundësinë e dhënies së këtij çmimi. Ata kërkojnë që Komiteti Norvegjez i Nobelit të rihapë nominimin për çmimin e paqes për vitin 2022.

“Ne ju bëjmë thirrje me përulësi, të konsideroni: Zgjatjen dhe rihapjen e procedurës së nominimit për Çmimin Nobel për Paqen deri më 31 mars 2022 për të lejuar nominimin e Presidentit Zelensky dhe popullit Ukrainas”, thuhet në deklaratën e lëshuar prej tyre.

Procesi i nominimit u mbyll më 31 janar dhe ata kërkojnë rihapjen e nominimeve. Shpalljet e çmimit Nobel 2022 janë planifikuar të bëhen në javën e parë të tetorit.

Bota Nobel paqe Zelensky