Kronike19 Maj 2022, 22:48

Rrëfehet Nuredin Dumani: Si më ofruan Çapajt 200 mijë euro, për të vrarë dhëndrin e Qazim Sejdinit

Shkruar nga Pamfleti
Rrëfehet Nuredin Dumani: Si më ofruan Çapajt 200 mijë

Rrëfehet Nuredin Dumani: Si më ofruan Çapajt 200 mijë euro, për të vrarë dhëndrin e Qazim Sejdinit

Detaje të reja dalin në dritë nga dosja e SPAK, me materiale nga dëshmitë e Nuredin Dumanit, i arrestuar një muaj më parë, pasi ishte shpallur në kërkim për disa vrasje të kryera dhe përfshirje në aktivitete kriminale.

Për hetuesinë, Dumani ka rrëfyer se i kishin ofruar 200 mijë euro për të eleminuar dhëndrin e Qazim Sejdinit, Sokol Sanxhaktarin. Sipas vetë Dumanit, personat që kishin dhënë këtë shumë parash janë Florenc Çapja, Vis Korçari, Bledar Muça dhe Eljo Bitri, pasi dhëndri i Qazim Sejdinit, i cili sot ndodhet në burg kishte lidhje të ngushta me Suel Çelën, që konsiderohet si kundërshtari më i fortë i bandës së Çapjave në Elbasan.

Ndërkohë edhe bashkëpuntori tjetër i drejtësisë, Henrik Hoxhaj, edhe ky i arrestuar nga policia në të njëjtën ditë me Dumanin, ka treguar bisedën që ai dhe Nuredini kishin bërë pasi ju kishte ardhur oferta.

Në lidhje me shtetasin Sokol Sanxhaktari unë kam biseduar me Nuredinin në kohën kur ishim tek shtëpia e tij para vrasjes së vëllezërve Haxhia. Gjatë një bisede Nuredini më tha se kishte marrë një ofertë për vrasjen e shtetasit Sokol Sanxhaktari që ishte dhëndri i kryebashkiakut të Elbasanit Qazim Sejdini. E lamë për të takuar shtetasin Bled Muça pasi Nuredini e kishte marrë porosinë prej këtij shtetasi. Takimi me Bledin nuk u realizua pasi u realizua vrasja e vëllezërve Haxhia. Në lidhje me përgatitjen për vrasjen e Sokolit, Nuredini kishte çuar njerëz për të marrë informacion mbi lëvizjet e tij dhe kishte mësuar se Sokoli dilte në mëngjes ose mbasdite i shoqëruar nga një person i armatosur, me makinë që të dy. Për ta takuar Bled Muçën do shkonim të dy kurse për ta bërë punën do ta bëja unë sepse nuk doja që lekët të ndaheshin me persona të tjerë. Ai që do të përdorej si shofer në vrasje do të ishte dhe informatori për lëvizjet e Sokolit. Unë do të merrja 150.000 euro ndërsa shoferi 50.000 euro. Kjo shumë më është thënë mua nga ana e Nuredinit. Nuk e di arsyen se përse do të kryhej vrasja. Unë nuk kam kryer asnjë takim me asnjë person përveç se me Nuredinin”, thuhet në dëshminë e dhënë nga Henkrik Hoxhaj.

Kronike Nuredin Dumani