Bota14 Gusht 2022, 21:49

Rrethi i ngushtë i Putinit kërkon të marrë fund lufta, ish-deputeti rus zbulon planet e fshehta për të negociuar paqen me Ukrainën

Shkruar nga Pamfleti

Putin dhe Patrushev

Pushtimi i Putinit në Ukrainë ka qenë një katastrofë politike dhe ekonomike për Rusinë.

Javën e kaluar Letonia madje e shpalli Rusinë një “shtet sponsorizues të terrorizmit” dhe u bëri thirrje vendeve të tjera të bëjnë të njëjtën gjë.

Izolimi në rritje i Moskës në skenën botërore dhe pasojat shkatërruese të sanksioneve duket se e kanë përqendruar vëmendjen brenda rrethit të brendshëm të Putinit.

Janë shumë raporte që tregojnë se zyrtarë kyç të afërt me presidentin rus kanë vendosur të marrin situatën nën kontroll.

Ilya Ponomarev, një aktivist i opozitës dhe ish-deputet, pohoi se gjendja shpirtërore mes elitave të Kremlinit tani ishte një gjendje paniku dhe se ekzistonte një dëshirë e qartë për të negociuar fundin e luftës.

“Sinjali i dëshirës për të negociuar u dërgua nga një person në rrethin e brendshëm të Putinit. Nuk mund ta përmend emrin, është një nga ‘shtyllat e regjimit’”, tha ai.

Rrethi i brendshëm i Putinit përbëhet kryesisht nga të ashtuquajturit “siloviki” – ish anëtarë të shërbimeve inteligjete dhe ushtarakë. Dy emrat më me ndikim janë Nikolai Patrushev dhe Igor Sechin, bosi i gjigantit të naftës “Rosneft”.

Sechin në veçanti konsiderohet një aleat i ngushtë dhe një “deputet de facto” i Putinit. Ai ka qenë i besuari i liderit rus që nga fillimi i viteve 1990 dhe ka kapur majat mbi supet e shefit të tij.

Sinjalet janë se ata po punojë n në prapaskenë për të gjetur një të mesme të përbashkët, për ti dhënë fund konfliktit. /Express.co.uk

Bota Lufte paqe Putin