Bota17 Maj 2022, 22:15

Rreziku i një sulmi rus, BE: Të gatshëm të mbrojmë Finlandën dhe Suedinë me gjithçka kemi!

Shkruar nga Pamfleti
Rreziku i një sulmi rus, BE: Të gatshëm të mbrojmë

Rreziku i një sulmi rus, BE: Të gatshëm të mbrojmë Finlandën dhe Suedinë me gjithçka kemi!

Bashkimi Evropian është i gatshëm të mbrojë Finlandën dhe Suedinë në rast të një sulmi nga Rusia.

Gjatë një takimi të Ministrave të Mbrojtjes të Evropës në Bruksel, shefi i politikës së jashtme të bllokut përshëndeti vendimin e dy vendeve nordike për të aplikuar për anëtarësim në NATO.

Sipas Borrell, neni i BE-së për mbrojtjen e vendeve të BE-së do të aktivizohej në rast të një sulmi ndaj Finlandës dhe Suedisë.

“Nëse një shtet sulmohet në territorin e tij, nëse ka një sulm të armatosur kundër një shteti anëtar të BE-së, ky shtet mund t’u kërkojë të tjerëve ta ndihmojnë. Dhe të tjerët janë të detyruar ta bëjnë këtë me të gjitha mjetet që kanë”, tha Borrell.

Mbretëria e Bashkuar gjithashtu ofroi garanci sigurie për Finlandën dhe Suedinë për vendimin për të aplikuar në NATO, javën e kaluar.

BE thotë gjithashtu se do të sigurojë 500 milionë euro mbështetje financiare për ushtrinë e Ukrainës, duke e çuar vlerën totale të fondeve të përgjithshme ushtarake për Ukrainën në 2 miliardë euro.

Paratë sigurohen nëpërmjet Fondit Evropian të Paqes, dhe me të, Ukraina mund të blejë armë dhe pajisje ushtarake për luftën kundër pushtimit rus.

Bota BE finllanda NATO Suedi sulme ruse