Bota25 Maj 2022, 08:36

Rritet numri i viktimave në Teksas, kush është 18-vjeçari që vrau 19 fëmijë dhe dy të rritur në një shkollë fillore

Shkruar nga Pamfleti

Rritet numri i viktimave në Teksas, kush është 18-vjeçari që vrau 19 fëmijë dhe dy të rritur në një shkollë fillore

Nëntëmbëdhjetë fëmijë, një mësuese dhe një grua janë vrarë në një shkollë fillore në Teksas, nga një 18-vjeçar që më pas u qëllua për vdekje nga policia.

Mediat e huaja kanë identifikuar autorin dhe bëhet fjalë për Salvador Romos, student në shkollën e mesme Uvalde. Viktimat besohet se janë mes moshave 7 deri në 11 vjeç.

Shefi i Policisë së Distriktit të Pavarur të Shkollës Uvalde, Pete Arredondo tha se të shtënat filluan në orën 11:32 me orën lokale të së martës dhe se hetuesit besojnë se sulmuesi “veproi i vetëm gjatë këtij krimi të tmerrshëm”.

Pak kohë pas kishte ndodhur ngjarja e rëndë, Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, konfirmoi vdekjen e 14 fëmijëve dhe një mësuesi si pasojë e të shtënave, por numri i viktimave të  kësaj masakre është rritur me kalimin e orëve, 21 të vdekur ku 19 prej tyre janë fëmijë.

Hetuesit thonë se i dyshuari ishte i armatosur me një pistoletë, një pushkë gjysmë automatike AR-15 dhe karikatorë me kapacitet të lartë.

Dyshohet se adoleshenti ka qëlluar gjyshen e tij më herët para se të kryente aktin e rëndë.

Shefi i Policisë së Distriktit të Pavarur të Shkollës Uvalde, Pete Arredondo tha se të shtënat filluan në orën 11:32 me orën lokale të së martës dhe se hetuesit besojnë se sulmuesi “veproi i vetëm gjatë këtij krimi të tmerrshëm”.

Guvernatori i Teksasit Greg Abbott tha se sulmuesi, të cilin ai e quajti si Salvador Ramos, braktisi një automjet përpara se të hynte në shkollë për të hapur zjarr “të tmerrshëm, në mënyrë të pakuptueshme”.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Salvador Ramos ishte emri 18-vjeçari i armatosur që ka marrë jetën e 21 personave, mes tyre 19 fëmijë në shkollën fillore të Uvalde në Teksas. Ramos, një ish student mbërriti i vetëm me makinë para shkollës.

Më pas braktisi automjetin dhe hyri në shkollë me pistoletë duke qëlluar.  Sipas raportimeve, Ramos u vra nga policia që ndërhynte. Para se të vritej, dyshohet se plagosi dy oficerë. Para se të hynte në shkollë, dyshohet se ka qëlluar edhe gjyshen e tij, 66 vjeçe, e cila ndodhet në gjendje kritike në spital.

Bota policia Salvador Romos Teksas