Bota 8 Tetor 2022, 16:13

Rrjeti hekurudhor në Gjermani zhytet në kaos, shkak sabotimi në kabllot e sistemit

Shkruar nga Pamfleti
Rrjeti hekurudhor në Gjermani zhytet në kaos, shkak sabotimi në

Një ndërprerje e madhe teknike ka paralizuar të gjithë trafikun hekurudhor në mëngjesin e së shtunës në Gjermaninë Veriore. Trenat rajonal dhe ato në distancë të gjatë nuk u nisën duke shkaktuar një kaos të vërtet për udhëtarët.

Me aq sa është bërë e njohur për mediat, ky ishte një sabotim. Sipas informacioneve të BILD, persona të panjohur prenë kabllo të rëndësishme me fibra optike në Dortmund dhe Berlin-Hohenschönhausen, duke paralizuar kështu linjat hekurudhore.

Një zëdhënës i Policisë Federale në Berlin foli për një “ndërhyrje të qëllimshme nga jashtë”, duke nënkuptuar një sulm.

Ministri Federal i Transportit Volker Wissing (52, FDP) foli për “akte sabotimi” të shtunën pasdite. Wissing nuk dha asnjë informacion për motivin e mundshëm. “Nuk dihet ende historiku i këtij akti”, por shtoi se po hetohet për të zbuluar shkaqet e vërteta.

Sipas informacioneve, autoritetet e sigurisë po hetojnë indikacionet e ndikimit të jashtëm. Kabllot e sabotuara janë lidhje të radiosistemit që janë shkatërruar qëllimisht. Nga qarqet hekurudhore thuhej se që të presësh kabllot e ashtuquajtur GSMR të hekurudhës, kërkohen njohuri të caktuara për të shkaktuar një dëm kaq të madh.

Një zëdhënëse e hekurudhës tha: “Për shkak të sabotimit të kabllove, të cilët janë të domosdoshëm për trafikun e trenave, Deutsche Bahn duhej të ndalonte trafikun e trenave në veri për gati tre orë këtë mëngjes.”

Pas prishjes së rëndë të hekurudhës, kompania dha gjithçka të qartë të shtunën vonë në mëngjes: Sipas Deutsche Bahn, ndërprerja në rrugët rajonale dhe në distanca të gjata është zgjidhur – por dëmtime të mëtejshme janë të mundshme gjatë ditës, tha një zëdhënës i hekurudhave. .

Udhëtarë të panumërt u bllokuan në stacionet e trenit, sepse i gjithë trafiku në distanca të gjata dhe një pjesë e trafikut rajonal u ndaluan në pjesët më të mëdha të Gjermanisë veriore. Bremeni, Hamburgu, Saksonia e Ulët dhe Schleswig-Holstein.

Bota Gjermani hekurudhat kaos