Bota23 Korrik 2022, 10:12

· Bota

Shkruar nga Pamfleti

Në rajonin Dnipro të Ukrainës qendrore tri shkolla u shkatërruan në sulmet e fundit ruse, thanë autoritetet ukrainase. Shtatë raketa ruse goditën qytetin e vogël, Apostolove, në rajonin Dnipro, duke plagosur 18 banorë.

Punonjësit e urgjencës gjetën tre trupa në një shkollë të goditur nga një raketë ruse në lindje të vendit, thanë zyrtarët ukrainas të premten, ndërsa sulmet vazhduan në disa pjesë të vendit.

Viktimat e raportuara ndjekin një breshëri të enjten, në një zonë me popullsi të dendur të qytetit të dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, që vrau të paktën tre persona dhe plagosi 23 të tjerë.

Në një shenjë të rrallë drite, nënshkrimi pritej të premten e një marrëveshjeje që do t’i lejonte Ukrainës të përmblidhte dërgesat e saj me drithëra nëpër Detin e Zi dhe Rusia të eksportonte grurë dhe plehra.

Përtej kësaj, megjithatë, nuk kishte asnjë tregues të lehtësimit nga lufta e rëndë. Rusia këtë javë ka përsëritur planet e saj për të kapur territore përtej Ukrainës lindore, ku ushtria ruse ka kaluar muaj duke u përpjekur për të pushtuar rajonin e Donbasit.

Bota