Bota15 Maj 2022, 10:56

Rusët godasin me raketa rajonin e Lviv, Ukraina: Pushtuesit po intensifikojnë sulmet në lindje

Shkruar nga Pamfleti
Rusët godasin me raketa rajonin e Lviv, Ukraina: Pushtuesit po

Rusët godasin me raketa rajonin e Lviv, Ukraina: Pushtuesit po intensifikojnë sulmet në lindje

Zyrtarët ukrainas kanë raportuar sulme me raketa dhe bombardime në disa rajone, ndërsa forcat ruse po fokusojnë përpjekjet e tyre në vijat e frontit në Luhansk. Por ata pretendojnë suksese të mëtejshme në rajonin e Kharkiv, raporton CNN.

Severodonetsk është një nga disa qytete industriale në lindje që kanë pësuar bombardime të pamëshirshme për javë të tëra, ndërsa forcat ruse përpiqen të mposhtin mbrojtjen ukrainase. Hayday tha se fabrika kimike e qytetit dhe ndërtesat e larta ishin goditur gjithashtu nga forcat ruse.

11 ndërtesa u goditën, dhe disa banesa morën flakë. Hayday pohoi se disa vendbanime në jug dhe në perëndim të Severodonetsk u sulmuan gjithashtu, duke përfshirë Vrubivka dhe Komyshuvakha.

Ukraina ka dhënë pak detaje rreth kundërofensivës së saj në rajonin e Kharkiv, ku trupat e saj kanë bërë përparime të rëndësishme në veri dhe lindje drejt kufirit rus. Qëllimi i ofensivës ukrainase është të shkurtojë linjat ruse të furnizimit që përpiqen të avancojnë në rajonin e Donetsk.

Në perëndim, Maksym Kozytskyi, kreu i administratës ushtarake rajonale të Lviv, tha se ishte raportuar një sulm me raketa në “infrastrukturën ushtarake”, por nuk dha detaje mbi vendndodhjen apo viktimat.

Bota #Lviv raketa Rusia Sulm Ukraina