Bota 8 Maj 2022, 19:25

Rusët rrëfejnë përjetimet për luftën, rritet frikshëm patriotizmi ndaj Putinit; mbi 80% mbështesin agresionin rus në Ukrainë!

Shkruar nga Pamfleti
Rusët rrëfejnë përjetimet për luftën, rritet

Rusët rrëfejnë përjetimet për luftën, rritet frikshëm patriotizmi ndaj Putinit; mbi 80% mbështesin agresionin rus në Ukrainë!

Banorët e Moskës u shfaqën të shqetësuar, por edhe disi mbështetës të agresionit rus në Ukrainë, ndërsa Rusia përgatitet për festimet e Ditës e Fitores më 9 maji.

“Emocionalisht me prek sepse kam dy motra që jetojnë në Ukrainë. Sigurisht, është shumë e vështirë të komunikosh me ta tani – shumë e vështirë. Ata kanë luftën e tyre të informacionit që po vazhdon tani”- tha Larisa.

Ajo shtoi: “Në Rusi në tërësi, tani ka shumë kohezion midis masave në lidhje me këto ngjarje: ajo që mund të them është se patriotizmi po rritet”.

Ndërsa operacioni ushtarak i Rusisë në Ukrainë po shkon drejt fundit të muajit të tretë, Presidenti Vladimir Putin do të nënvizojë sakrificat e mëdha të bëra nga Bashkimi Sovjetik për të mposhtur Adolf Hitlerin në Luftën e Dytë Botërore në një fjalim të Ditës së Fitores në Sheshin e Kuq.

Sipas sondazheve të opinionit, shumica e rusëve mbështesin operacionin ushtarak dhe vlerësimi i miratimit të tij nga presidenti Vladimir Putin është rritur më shumë se 14 pikë në 81.5% që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Aktivistët e opozitës ruse thonë se mediat shtetërore japin një pasqyrë të pjesshme të konfliktit dhe mediat e pavarura janë mbyllur. Ndërkaq, sa iu përket medieve perëndimore, ato kanë raportuar një version tepër pro-ukrainas të konfliktit duke injoruar shqetësimet e Moskës.

Një burrë, Dmitry, foli për “tensionimin në rritje të situatës”, ndërsa një grua e quajtur Evgenia tha se konflikti kishte qenë një goditje.

“Për mua, kjo është një goditje psikologjike shumë e fortë dhe pothuajse i gjithë rrethi im i ngushtë po përjeton të njëjtën gjë,” tha Evgenia, e cila përmendi shumë tabela “për shitje” në zonën e saj të Moskës.

Dita e Fitores është një festë e madhe publike këto ditë në Rusi. Bashkimi Sovjetik – i përbërë nga Rusia, Ukraina dhe republika të tjera sovjetike – humbën 27 milionë njerëz në Luftën e Dytë Botërore, më shumë se çdo vend tjetër. Putini ka kritikuar vitet e fundit atë që Moska e sheh si përpjekje të Perëndimit për të rishikuar historinë e Luftës së Dytë Botërore dhe nënvlerësuar fitoren sovjetike.

Putin deklaron se ai filloi “operacionin ushtarak special” në Ukrainë për të ndaluar Perëndimin së përdoruri Ukrainën për të kërcënuar Rusinë dhe për të çrrënjosur njerëzit që ai i quan nacionalistë të rrezikshëm. Ukraina dhe Perëndimi thonë se Rusia nisi një luftë të paprovokuar agresioni.

Në një restorant elitar të Moskës, ekzistonte një përzierje ndjenjash me një besim të sapolindur se Rusia do të duronte – dhe madje do ta përdorte krizën si një mundësi për të lulëzuar afatgjatë.

Maria Podzolko, drejtoresha e “Selfie”, një restorant i vlerësuar me një yll Michelin vitin e kaluar, tha se një pjesë e bollëkut ishte zhdukur – dhe çmimet e verës ishin rritur ndjeshëm pasi nuk kishte ende prodhim të mjaftueshëm vendas.

“Selfie është një restorant i shtrenjtë – këtu ka një kontigjent të caktuar mysafirësh për të cilët kriza është më shumë emocionale sesa ekonomike,” tha Podzolko për Reuters.

“Pothuajse të gjitha ditëlindjet janë anuluar,” tha Podzolko. “Korporatat anuluan të gjitha ngjarjet kryesore sepse të gjithë ishin peng i një stresi kaq të thellë dhe ushqimi ynë i mirë pësoi më së shumti.”

Meqenëse shefi i kuzhinës Anatoly Kazakov ka punuar gjithmonë me prodhime ruse, “Selfie” ende ofron një menu të shijshme duke përfshirë iriqët e detit nga Murmansk, fiston nga Sakhalinsk në Paqësor dhe rosë nga Rostov në jug.

“Deficiti që është krijuar do të japë mundësi që prodhimi vendas dhe tregtia e brendshme të zhvillohet”, tha Podzolko.

Selfie, e cila ulet nën hijen e një prej rrokaqiejve të të ashtuquajturit Seven Sisters të Josef Stalinit, ofron një sërë verërash ruse edhe pse vera e huaj është e shtrenjtë. Një shishe Chateau Roc de Cambes e vitit 2009 nga Cotes de Bourg në Francë renditet në menu me 46,000 rubla (683 dollarë), megjithëse kushton më pak se 100 dollarë një shishe në Londër, sipas faqeve të internetit të kërkuesve të verës.

Paga mesatare mujore në Rusi është 57,344 rubla./ Përshtati në shqip, Pamfleti/

Bota #lufta në Ukrainë