Bota14 Gusht 2022, 21:02

Rusia bilanc katastrofik, ushtria ukrainase shkatërron brenda ditës 19 tanke dhe makina të blinduara

Shkruar nga Pamfleti
Rusia bilanc katastrofik, ushtria ukrainase shkatërron brenda ditës 19

Rusia duket se po pëson disfatë të madhe në Ukrainë. Gazeta ukrainase, “Ukrainska Pravda”, raporton se të shtunën forcat e Kievit shkatërruar 8 tankeve dhe 11 automjeteve të blinduara.

Ndërkohë ushtria ukrainase në bilancin e saj shprehet se deri tani janë vrarë 43,550 nga personeli ushtarak rus.

Gjithsej 1,864 tanke janë shkatërruar me 8 tanke shtesë të shkatërruar të shtunën. Gjithashtu edhe 4,126 automjete luftarake të blinduara janë shkatërruar.

Përveç kësaj, pesë UAV operativo-taktike, tre automjete dhe cisterna karburanti, dy sisteme artilerie dhe një helikopter, u shkatërruan më 13 gusht, sipas Ukrainës.

Bota