Bota23 Korrik 2022, 15:30

Rusia bombardoi portin e Odesës, Ukraina : Putin “pështyu në fytyrë” marrëveshjen e grurit

Shkruar nga Pamfleti
Rusia bombardoi portin e Odesës, Ukraina : Putin “pështyu

Një ditë pas arritjes se marrëveshjes për eksportin e grurit mes Rusisë dhe Ukrainës në Stamboll, forcat e Putinin kanë goditur me raketa portin e Odesës.

Ukraina e ka akuzuar Putinin se ka “pështyrë në fytyrë” OKB-në dhe Turqinë me sulmin në portin e Odesës.
Kievi zyrtar ka kërkuar që Rusia të mbajë përgjegjësi nëse marrëveshja e eksportit të grurit dështon dhe ju bëri thirrje Organizatës së Kombeve të Bashkuara dhe Turqisë që të bëjnë presion ndaj Rusisë që të respektojë detyrimet e saj për të siguruar funksionimin e sigurt të rrugëve detare për eksportin e drithit në Detin e Zi, sipas një deklarate nga Ministria e Jashtme e Ukrainës.

Armiku sulmoi portin tregtar të Odesas me raketa Kalibër. Dy raketa u rrëzuan nga forcat e mbrojtjes kundërajrore. Dy të tjera goditën infrastrukturën e portit”, tha në një mesazh në Telegram Komanda Operative e Ukrainës.

Gjithashtu për sulmin ka reaguar edhe ambasadorja e SHBA-së në Kiev. Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Kiev tha se sulmi me raketa ruse në portin e Odessa ishte “i neveritshëm” dhe se Rusia duhet të mbajë përgjegjësi.

Kremlini vazhdon të përdorë ushqimin si armë. Rusia duhet të mbajë përgjegjësi”, shkroi në Twitter Bridget Brink.

Bota Marrëveshja Rusia Ukraina