Bota12 Maj 2022, 16:07

Rusia kërcënon Finlandën: Nëse i bashkoheni NATO-s, na “detyroni” të ndërmarrim hapa hakmarrës

Shkruar nga Pamfleti
Rusia kërcënon Finlandën: Nëse i bashkoheni NATO-s, na

Kërcënoi me ndërprerje energjie, Finlanda i përgjigjet Rusisë: Jemi gati për çdo gjë, qoftë edhe ushtarakisht!

Finlanda “duhet të jetë e vetëdijshme për përgjegjësinë dhe pasojat” e anëtarësimit në NATO.

Kështu ka deklaruar ministria e jashtme e Rusisë, duke shtuar se kjo lëvizje “detyron” Moskën të ndërmarrë hapa hakmarrës nëse vendi bashkohet me aleancën.

“Deklarata e presidentit finlandez S. Niinistö dhe kryeministrit finlandez S. Marin, të cilët folën sot në favor të anëtarësimit të Finlandës në NATO, është një ndryshim rrënjësor në politikën e jashtme të vendit”, tha Ministria e Jashtme ruse, duke shtuar “Helsinki duhet të jetë i vetëdijshëm për përgjegjësinë dhe pasojat e një lëvizjeje të tillë”.

Anëtarësimi i mundshëm i Finlandës në NATO do të shkaktonte dëme serioze në marrëdhëniet dypalëshe ruso-finlandeze, të cilat po ruajnë stabilitetin dhe sigurinë në rajonin e Evropës Veriore, tha ministria, raporton CNN.

“Rusia do të detyrohet të ndërmarrë hapa hakmarrës, si të natyrës ushtarako-teknike ashtu edhe të natyrës tjetër, në mënyrë që të ndalojë kërcënimet ndaj sigurisë së saj kombëtare që dalin në këtë drejtim”.

“Aderimi në NATO do të jetë gjithashtu një shkelje e drejtpërdrejtë e detyrimeve ligjore ndërkombëtare të Finlandës, kryesisht Traktati i Paqes i Parisit i vitit 1947 dhe Traktati i 1992 midis Rusisë dhe Finlandës mbi bazat e marrëdhënieve”, tha Ministria e Jashtme e Rusisë.

Finlanda ndan një kufi prej 800 miljesh me Rusinë.

Bota Finlande NATO