Bota23 Korrik 2022, 14:04

Rusia lëshon 13 raketa në lindje të Ukrainës, viktima dhe të plagosur

Shkruar nga Pamfleti

Rusia ka lëshuar 13 raketa në lindje të Ukrainës, duke lënë dhe 3 viktima. Raketat goditën një fushë ajrore ushtarake dhe infrastrukturë hekurudhore në rajonin qendror të Ukrainës, Kirohovrad.

“Nëntë ushtarakë ukrainas u plagosën dhe një ushtarak vdiq. Së pari, dy roje të një nënstacioni elektrik u vranë”, tha Andriy Raikovych, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale.

Kryeqyteti i provincës, Kropyvnytskyi, ishte shënjestruar nga tetë raketa lundrimi Kalibr të shkrepura nga deti dhe pesë raketa me rreze të gjatë Kh-22 të shkrepura nga avioni, shkroi Raikovych në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Një lagje ka mbetur pa energji elektrike. Luftimet e ashpra janë zhvilluar në 48 orët e fundit në provincën jugore Kherson, ku trupat ukrainase vazhduan ofensivën e tyre kundër forcave ruse, tha inteligjenca ushtarake britanike më 23 korrik.

Bota #Ukrianë Lufte Rusi