Bota21 Korrik 2022, 08:36

Rusia nis lëvizjet për aneksuar territoret ukrainase, detyron banorët të marrin pasaporta ruse

Shkruar nga Pamfleti
Rusia nis lëvizjet për aneksuar territoret ukrainase, detyron

Rusia po hedh bazat për të aneksuar territorin ukrainas në lindje.

Shtëpia e Bardhë thotë se Moska po përgatitet të vendosë zyrtarë të saj në zonat që ka marrë nën kontroll, të vendosë rublën si monedhë zyrtare dhe të detyrojë banorët të aplikojnë për shtetësi.

“Ne kemi informacion sot, duke përfshirë nga inteligjenca e reduktuar që ne jemi në gjendje të ndajmë me ju, se si Rusia po hedh bazat për të aneksuar territorin ukrainas që ajo kontrollon në shkelje të drejtpërdrejtë të sovranitetit të Ukrainës”, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby.

Është e njëjta taktikë e përdorur në vitin 2014 kur Rusia shpalli aneksimin e Krimesë pasi mori kontrollin e saj nga Ukraina, shtoi ai.

Kirby akuzoi presidentin rus, Vladimir Putin , se “ka hequr pluhurin nga libri i lojërave që prej vitit 2014”.

Bota Lufta Rusia Ukraina