Bota24 Dhjetor 2022, 16:20

Rusia nuk i ndal bombardimet me raketa as për Krishtlindje në Ukrainë, 7 të vdekur dhe 58 të plagosur

Shkruar nga Pamfleti

Predhat ruse goditën ditën e stome qytetin jugor të Ukrainës Kherson, duke vrarë shtatë persona dhe duke plagosur 58 të tjerë në qytetin të cilin forcat ruse e braktisën muajin e kaluar.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, sapo u kthye nga udhëtimi i tij i shpejtë në Uashington , postoi foto të rrënojave në llogaritë e tij në mediat sociale. Ai vuri në dukje se shkatërrimi erdhi ndërsa ukrainasit po fillonin festimet e Krishtlindjeve që për shumë të krishterë ortodoksë do të kulmojnë në festën tradicionale më 7 janar.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Kjo nuk është përmbajtje e ndjeshme – është jeta reale e Khersonit”, shkroi Zelenskyy në Twitter. Imazhet treguan makina në flakë, trupa në rrugë dhe xhamat e ndërtesave të shpërthyera.

Nënkryetari i zyrës presidenciale, Kyrylo Tymoshenko, tha se shtatë persona u vranë në bombardimet e Kherson të shtunën dhe 58 u plagosën, të paktën 16 prej tyre në gjendje të rëndë.

Më herët të shtunën, guvernatori rajonal i Donetskut, Pavlo Kyrylenko, tha se dy persona u vranë dhe pesë u plagosën në bombardimet atje gjatë ditës së kaluar.

Ukraina është përballur me një sulm të ashpër të zjarrit të artilerisë ruse, raketave, granatimeve dhe sulmeve me dronë që nga fillimi i tetorit, shumica e të cilave synojnë infrastrukturën energjetike në një përpjekje për të shkurtuar shërbimet e energjisë elektrike dhe ngrohjes ndërsa dimri i ftohtë përparon. Granatimet kanë qenë veçanërisht intensive në Kherson që kur forcat ruse u tërhoqën dhe ushtria e Ukrainës rimori qytetin jugor në nëntor.

Bota #Kherson bombardime Rusia