Bota21 Mars 2022, 22:38

Rusia po arreston zyrtarët ukrainas, 5 persona të prangosur në Çernihiv

Shkruar nga Pamfleti
Rusia po arreston zyrtarët ukrainas, 5 persona të prangosur në

Pesë raste të arrestimeve të zyrtarëve lokalë nga forcat ruse janë regjistruar në qytetin verior ukrainas të Çernihivit, raportoi agjencia e lajmeve Interfax-Ukraine.

Duke cituar ueb-faqen e Parlamentit ukrainas, kjo media tha se trupat ruse kanë arrestuar krerët e dy fshatrave dhe një këshilltar lokal, ndërkaq dy këshilltarë të tjerë lokalë janë rrëmbyer.

Ndërkaq, në lindje të Ukrainës, rusët kanë rrëmbyer kreun e një fshati në Harkiv, raportoi agjencia e lajmeve UNIAN, raporton BBC.

Bota Lufte Rusi Ukrainë.