Bota11 Gusht 2022, 20:27

Rusia sulmon sërish centralin bërthamor në Ukrainë, OKB paralajmëron katastrofë nëse nuk ndalen bombardimet

Shkruar nga Pamfleti
Rusia sulmon sërish centralin bërthamor në Ukrainë, OKB

Sulme të tjera janë raportuar në centralin bërthamor të Zaporizhzhia në Ukrainë, ndërsa Rusia dhe Ukraina sërish fajësojnë njëra-tjetrën për sulmet.

Të dyja palët konfirmuan se kishte 10 goditje në zyrën administrative të uzinës dhe stacionin e zjarrfikësve të enjten.

Ndërkohë Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres paralajmëroi se luftimet mund të “çojnë në katastrofë” në centralin më të madh bërthamor të Evropës, të pushtuar nga Rusia në fillim të marsit.

Nevojitet një marrëveshje urgjente në nivel teknik për një perimetër të sigurt të çmilitarizimit për të garantuar sigurinë e zonës”, tha ai.

Ukraina paralajmëroi se Rusia mund të provokojë aksidentin më të keq bërthamor në botë.

Kievi gjithashtu akuzon Moskën se e ka kthyer vendin në një bazë ushtarake, dhe nis sulmet nga atje, duke e ditur se forcat ukrainase nuk kanë gjasa të hakmerren.

Por ndërkohë nga ana tjetër zyrtarët e instaluar nga Rusia lëshuan një deklaratë pasqyruese, duke akuzuar Ukrainën për kryerjen e granatimeve.

Ata thanë se forcat ukrainase po përdornin sisteme raketash me shumë lëshime dhe artileri të rëndë. Pretendimet e secilës palë ende nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur.

Gjithashtu Ministri i Brendshëm i Ukrainës bëri me dije se Kievi po bën gati plane emergjente për t’u përballur me çdo skenar në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, duke përfshirë edhe evakuimin e njerëzve nga zona.

Uzina është sot jo vetëm në duart e armikut, por në duart e specialistëve të paarsimuar, të cilët mund të lejojnë që të ndodhë një tragjedi”, tha ministri i brendshëm Denys Monastyrsky.

Bota Centrali goditet sërish