Bota25 Janar 2023, 09:36

Rusia teston një raketë hipersonike në Atlantik

Shkruar nga Pamfleti
Rusia teston një raketë hipersonike në Atlantik

Rusia ka testuar një anije hipersonike në Atlantik, deklaron ministria e mbrojtjes. Në një deklaratë, ministria tha se fregata Admiral Gorshkov drejtoi një simulim kompjuterik mbi municionet Zirkon.

Raketat zirkon mund të udhëtojnë me shpejtësi mbi 560 milje (900 km), duke e bërë të vështirë mbrojtjen kundër tyre.

Tensionet midis Perëndimit dhe Rusisë kanë arritur pikën e tyre më të lartë në vite për shkak të luftës në Ukrainë, me ambasadorin e Moskës në SHBA që e quajti çdo dhurim të tankeve amerikane një “provokim të hapur” (shih postimin tonë në 6.37 të mëngjesit).

Zyrtarët rusë kanë sugjeruar më parë se Rusia mund të përdorë armët e saj bërthamore nëse ndihet e kërcënuar nga mbështetja perëndimore për Ukrainën.

Marrëdhënia e tendosur midis fuqive bëri që Ora e Kijametit të lëvizte 10 sekonda më afër mesnatës së djeshme – një metaforë për rrezikun e kolapsit global për të cilën u pajtuan ekspertët.

 

 

Bota #Hipersonike raketa Rusi