Bota 8 Maj 2022, 08:34

Samiti i G7, Biden “takon” sot Zelenskyn online; çfarë pritet të diskutohet

Shkruar nga Pamfleti
Samiti i G7, Biden “takon” sot Zelenskyn online; çfarë

Samiti i G7, Biden “takon” sot Zelenskyn online; çfarë pritet të diskutohet

Ndërsa përpjekjet ndërkombëtare për t’i bërë presion liderit rus vazhdojnë, liderët e G7, duke përfshirë presidentin e SHBA-së,  Joe Biden dhe homologun e tij ukrainas, Volodymyr Zelensky, do të diskutojnë sot përmes videokonferencës mbështetjen perëndimore për Kievin.

Kancelari gjerman Olaf Scholz do të jetë mikpritësi i thirrjes dhe Zelensky “do të marrë pjesë dhe do të raportojë për situatën aktuale”, tha zëdhënësja e qeverisë Christiane Hoffmann.

Në takimin e sotëm nëpërmjet videokonferencës, pritet të diskutohen sanksione të mëtejshme ose të paktën një shtrëngim i ndëshkimeve ekonomike të shkaktuara tashmë ndaj Rusisë.

Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së do të takohen gjithashtu sot në Bruksel për të diskutuar raundin e tyre të gjashtë të sanksioneve ekonomike kundër Moskës, i cili këtë herë duhet të përfshijë një ndalim në faza të importeve të naftës ruse.

Lufta në Ukrainë, Biden takim online me Zelenskyn dhe udhëheqësit e G7

Bota G7 Joe Biden Lufte samit Volodymyr Zelensky