Bota18 Nëntor 2022, 21:34

Samiti OSBE-së në dhjetor, Polonia refuzon vizat për delegacionin rus

Shkruar nga Pamfleti

Varshava është shprehur se nuk do t’i japë delegacionit rus viza për të marrë pjesë në një takim të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), i cili është caktuar të zhvillohet në Lodz më datë 1 dhe 2 dhjetor.

Duke konfirmuar vendimin, zëdhënësi i ministrisë së jashtme Lukasz Jasina tha thjesht: “Ne nuk do  ju japim viza.”

Vendimi nga ana e Polonisë vjen disa ditë pasi një raketë goditi një fshat në lindje, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur katër.

Mendohet gjerësisht se një raketë e mbrojtjes ajrore ukrainase goditi aksidentalisht zonën duke shmangur një bombardim të rëndësishëm rus të martën.

OSBE-ja është organizata ndërqeveritare më e madhe rajonale në botë e orientuar drejt sigurisë me statusin e vëzhguesit në Kombet e Bashkuara.

 Mandati i tij përfshin çështje të tilla si kontrolli i armëve, promovimi i të drejtave të njeriut, liria e shtypit dhe zgjedhjet e lira dhe të ndershme.


smile

Bota Polonia refuzon Vizat