Bota 7 Maj 2022, 08:00

"SHBA, 150 mln $ të tjera për Ukrainën"! Zelensky i hap rrugë paqes, heq dorë nga Krimeja: Nuk jam president i mini-Ukrainës, të rikthehemi më 23 shkurt!

Shkruar nga Pamfleti

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të japin edhe 150 milion dollarë të tjera për të mbështetur ushtarakisht Ukrainën, e cila prej gati 2 muajsh po përjeton ferri, si pasojë e sulmeve të Rusisë të cilat nuk po ndalen. Njoftimi është bërë nga vetë presidenti amerikan Joe Biden. Presidenti Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka bërë me dije se është i gatshëm që të ulet në bisedime me Moskën, nëse kjo e fundit do të ndalonte luftën, duke u kthyer pas ne 23 shkurti, një ditë para se të niste luftën. Zelensky tha se e quan veten lideri i “Ukrainës, jo një mini-Ukraine“, duke mos përmendur Krimenë, të aneksuar nga Rusia në 2014.

“Për të ndalur luftën midis Rusisë dhe Ukrainës, hapi duhet të jetë rikthimi i situatës që nga 23 shkurti. Unë u zgjodha nga populli i Ukrainës si president i Ukrainës, jo si president i një mini-Ukrainës. Kjo është një pikë shumë e rëndësishme,” shtoi ai.

Zelensky bëri thirrje për rifillimin e dialogut diplomatik midis Rusisë dhe Ukrainës.

“Pavarësisht faktit se ata shkatërruan të gjitha urat tona, unë mendoj se jo të gjitha urat janë shkatërruar ende, në mënyrë figurative,” tha ai.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Rusia, nga ana e saj, e ka përshkruar atë proces si në një “gjendje stagnimi”, raporton BBC. Ajo aktualisht po lufton për të marrë kontrollin e plotë të qytetit të Mariupol, çka do të ishte arritja më e madhe në dy muajt e luftës. Fitorja do t’i jepte edhe Putinit diçka për të festuar në 9 maj, që është Dita e Fitores së sovjetikëve ndaj nazistëve gjatë Luftës së Dytë Botërore në Rusi.

Nga ana tjetër, Kremlini drejtohet nga Polonia, duke e konsideruar si një kërcënim, pasi pretendon se është një nga anëtarët më të vendosur të NATO-s për sanksione të ashpra dhe furnizime me armë për Kievin”.

Evakuimet në Mariupol vazhdojnë

Të premten, 50 civilë të tjerë, përfshirë 11 fëmijë, u evakuuan nga fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol, thanë Rusia dhe Ukraina, në një operacion të koordinuar nga OKB-ja dhe Kryqi i Kuq. Më shumë besohet se janë ende të bllokuara në tunelet dhe bunkerët e epokës sovjetike nën fabrikën e madhe.

Zv.kryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk deklaroi se operacioni ishte ngadalësuar nga luftimet dhe ato që ajo i quajti “provokime”. Vereshchuk tha se evakuimet do të rifillojnë të shtunën. Rusia kishte njoftuar më parë një armëpushim gjatë ditës në termocentral për tre ditë, duke filluar nga e enjtja.

Bota Ukrainë. Zelensky