Bota21 Janar 2023, 12:46

SHBA: Koreja e Veriut po furnizon me raketa Rusinë

Shkruar nga Pamfleti
SHBA: Koreja e Veriut po furnizon me raketa Rusinë

SHBA publikoi fotot e deklasifikuara së fundmi të vagonëve rusë të trenave që udhëtonin nga Federata Ruse në Korenë e Veriut në nëntor, në atë që SHBA beson se ishte dërgimi fillestar i raketave për përdorim nga mercenari i organizatës Wagner në Ukrainë. Janë publikuar imazhe dhe harta të transportit të armëve me hekurudhë.

Administrata amerikane njoftoi ditën e djeshme se do të përcaktojë organizatën mercenare ruse Wagner Group si një “organizatë kriminale transnacionale” dhe do të vendosë sanksione të tjera javën e ardhshme kundër grupit dhe rrjetit të tij mbështetës në mbarë botën.

“Këto veprime njohin kërcënimin transkontinental që paraqet Wagner, duke përfshirë modelin e tij të vazhdueshëm të aktivitetit të rëndë kriminal,” u tha gazetarëve Koordinatori i Këshillit të Sigurisë.

Bota Koreja e Veriut SHBA tanke