Bota30 Shtator 2022, 11:05

Shefi i spiunazhit rus akuzon Perëndimin: Kemi prova se ka gisht në “sabotimin” e Nord Stream!

Shkruar nga Pamfleti

Shefi i spiunazhit rus ka ngritur pretendimin se Moska ka prova që tregojnë se Perëndimi ka pasur gisht në rrjedhjen e tubacioneve “Nord Stream”, sipas raportimeve nga agjencitë e lajmeve ruse, citon Al Jazeera.

“Ne kemi prova që tregojnë se Perëndimi ka organizuar dhe zbatuar këto akte terroriste,” tha Sergei Naryshkin, kreu i shërbimit të inteligjencës së jashtme të Rusisë.

Kjo është akuza më e drejtpërdrejtë kundër Perëndimit nga një zyrtar i lartë rus. Ai nuk specifikoi se çfarë provash kishte Rusia.

Presidenti Vladimir Putin u shpreh dje se “sabotimi i paprecedentë” kundër tubacioneve të gazit Nord Stream ishte “një akt i terrorizmit ndërkombëtar”. Lavrov e kanë quajtur si spekulim dashakeq çdo gjë në këtë drejtim.

Misteri qendror mbetet: Kush e bëri atë?

“Të gjitha informacionet në dispozicion tregojnë se këto rrjedhje janë rezultat i një akti të qëllimshëm”, tha në një deklaratë të mërkurën shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell Fontelles.

“Ne do të mbështesim çdo hetim që synon të marrë qartësi të plotë mbi atë që ndodhi dhe pse.”

Jake Sullivan, këshilltari i Presidentit Biden për sigurinë kombëtare, e quajti episodin “sabotim të dukshëm”.

Zyrtarët amerikanë thanë se gazi shpërthyes që derdhej nga tubat e thyer e bënte shumë të rrezikshëm afrimin e thyerjes. Shtetet e Bashkuara dhe shumica e aleatëve të tyre evropianë nuk përmendën publikisht ndonjë të dyshuar. Megjithatë, disa zyrtarë spekuluan për mënyrat e shumta që Rusia mund të përfitojë, edhe pse tubacioni transporton gazin e saj, raporton NT.

Polonia dhe Ukraina fajësuan hapur Rusinë, e cila drejtoi gishtin nga Shtetet e Bashkuara, dhe si Moska ashtu edhe Uashingtoni lëshuan mohime të indinjuara. Zyrtarët amerikanë dhe ekspertët e jashtëm gjithashtu spekuluan nëse Ukraina ose një nga shtetet baltike, të cilat i kanë kundërshtuar prej kohësh tubacionet, mund të kenë pasur interes për t’i parë ato të paaftë dhe për të dërguar një mesazh.

Me fillimin e luftës, Gjermania bllokoi hyrjen në shërbim të Nord Stream 2 të sapo përfunduar dhe Rusia më vonë mbylli rrjedhën përmes Nord Stream 1, duke nisur një përpjekje të furishme në Evropë për të siguruar karburant të mjaftueshëm për të ngrohur shtëpitë, për të prodhuar energji elektrike dhe energji elektrike.

Disa zyrtarë evropianë dhe amerikanë paralajmëruan të mërkurën se do të ishte e parakohshme të konkludohej se Rusia qëndronte pas sulmeve të dukshme në Rrjedhat Veriore.

Ndërkohë në reagimin e saj, NATO ka deklaruar: “Dëmet në gypat e gazsjellësit Nord Stream 1 dhe 2 në ujërat ndërkombëtare në Detin Baltik, nxitin brengë të madhe. Të gjitha informacionet flasin që bëhet fjalë për një sabotim,  pra veprim i qëllimshëm”.

Rrjedhja shkakton dëme të mëdha në ambient, e për këtë NATO mbështet hetimet që aktualisht edhe po zhvillohen për të përcaktuar shkakun.

“Si aleatë, jemi zotuar të përgatitemi për të penguar dhe mbrojtur kundër përdorimit të forcës mbi prodhuesit e energjisë dhe të mbrojmë kundër taktikave tjera hibride. Çdo sulm i qëllimshëm ndaj infrastrukturës së rëndësishme të Aleatëve, do të përballet me një përgjigje unike dhe vendimtare”, thuhet ndër tjera në njoftimin e NATO-s./ Përshtati Pamfleti

Bota Nord Stream spiunazhi rus