Showbiz 9 Maj 2019, 14:57

Shëron kujtesën dhe jo vetëm, njihuni me benefitet që ka rozmarina

Shkruar nga Pamfleti

Shëron kujtesën dhe jo vetëm, njihuni me benefitet që ka rozmarina

Rozmarina është një bimë aromatike dhe rritet shumë mirë në klimat tropikale, të buta dhe mesdhetare. Përfitimet që i fal kjo bimë organizmit janë një mrekulli.

Njihuni me disa nga benefitet e saj:

Relakson mendjen tuaj

Rozmarina mund të qetësojë një mendje të shqetësuar, si dhe të garantojë një ndjesi gjallëruese. Ju vetëm duhet të fërkoni bimën e vogël mes gishtave tuaj dhe të thithni aromën e shijshme.

Është antioksidues

Rozmarina përmban antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë trupin nga radikalët e lirë. Për ata që nuk e dinë, kjo barishte ka acid rosmarinik, acid karnosolik dhe acid ursolik, të cilët janë antioksidantë të njohur me veti anti-kancerogjene.

Është anti-inflamator

Ajo përmban vetitë anti-inflamatore dhe mund të ndihmojë në trajtimet për lehtësimin e astmës, ekzemës, artritit dhe sëmundjeve të tjera

Përmirëson shëndetin e trurit

Rozmarina rrit rrjedhjen e gjakut në kokë dhe stimulon sistemin nervor qendror. Për më tepër, kjo bimë njihet për përmirësimin kujtesës. Dhe më mirë akoma: përmban përbërës që parandalojnë degradimin e acetilkolinës, e cila është një neurotransmetues i rëndësishëm për të mbrojtur memorien dhe për të parandaluar sëmundje të tilla si Alzheimer.

Ndihmon nga lodhja dhe stresi i veshkave

Bima ka aftësinë për të luftuar lodhjen dhe stresin e veshkave pasi zbut hormonet. Është e mrekullueshme, sepse sot shumica e njerëzve jetojnë në një gjendje të tensionit të vazhdueshëm. Për këtë arsye, trupi ynë mund të përjetojë efektet e dëmshme të kortizolit të hormoneve. Në këtë rast, rozmarina, së bashku me barishtet si livando, ka aftësinë e jashtëzakonshme për të ulur nivelet e kortizolit në trup.

Është energjike

Rozmarina është një nxitës i mrekullueshëm! Gjithashtu mbështet qarkullimin e gjakut, përmirëson tretjen, stimulon rritjen e shëndetshme të flokëve dhe forcon sistemin imunitar.

codramol
smile

Lifestyle benefitet Kujtesa Rozmarina