Bota28 Dhjetor 2022, 09:02

Shifrat stratosferike: Sa para ka shpenzuar SHBA dhe Perëndimi deri tani për luftën në Ukrainë

Shkruar nga Pamfleti
Shifrat stratosferike: Sa para ka shpenzuar SHBA dhe Perëndimi deri tani

Presidenti i SHBA, Joe Biden me homologun Volodymyr Zelensky në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë në Uashington, 21 dhjetor 2022/ Getty Images

Lufta në Ukrainë e cila ka filluar më 24 shkurt me hyrjen e trupave rusë ka ndryshuar rendin global këtë vit.

Pa mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian, një përpjekje e qëndrueshme mbrojtëse e Ukrainës, ka të ngjarë të kishte qenë e paimagjinueshme.

Por sa mbështetje ka marrë Ukraina deri tani nga SHBA dhe Perëndimi?

Vetëm javën e kaluar, Presidenti i SHBA, Joe Biden premtoi 45 miliardë dollarë të tjera në mbështetje për Ukrainën – një paketë që Kongresi tani do të negociojë. Nëse propozimi miratohet, do të ishte paketa e katërt e ndihmës së SHBA-së për Ukrainën dhe totali i parave të alokuara për Ukrainën që nga shkurti do të ishte gati 100 miliardë dollarë.

Këto shifra marramendëse kanë bërë që zërat e apologjisë ruse, si Përfaqësuesja Republikane Marjorie Taylor Greene, të pretendojnë se Ukraina është kthyer në një luftë prokure të kryer nga SHBA dhe kundër Rusisë.

Gazeta britanike The Independent botoi një opinion të korrespondentit të saj amerikan me titull:

“Është koha të ndalojmë së pretenduari se çfarë po ndodh në Ukrainë është diçka tjetër përveç një lufte me përfaqësues të SHBA-së”.

Ndërkohë, studiues të ndryshëm të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe ekspertë të tjerë të fushës kërkojnë të ndryshojnë.

Shpenzimet e luftës

Përveç SHBA-së, Evropa ka paguar pjesën e saj për këtë partneritet ushtarako-ekonomik. Megjithatë, është e vështirë të mbash shënime se sa para po i ndahen Ukrainës.

Për fat të mirë, Instituti i Kielit për Ekonominë Botërore (IfW), një institut kërkimor gjerman, është i aftë të sigurojë numra mjaft të saktë bazuar në gjurmuesin e tij të mbështetjes për Ukrainën, i cili monitoron ndihmën ushtarake, shërbimet humanitare dhe ndihmën financiare për Ukrainën nga Perëndimi. Megjithatë, llogaritja e këtyre shifrave mund të jetë një sfidë.

SHBA ofron mbështetjen më të madhe

Gjermania, lideri de fakto i Evropës, paraqet një sfidë të veçantë, kryesisht për shkak se Berlini ka dorëzuar pajisje ushtarake nga stoqet e saj, të cilat prej kohësh ishin çmontuar ose fshirë – dhe për këtë arsye nuk ka asnjë vlerësim të vlefshëm të çmimit.

Për shembull, Gjermania furnizon me armë të rënda si pajisje antitank dhe raketa kundërajrore, por edhe më të lehta si mitralozë, granata dore dhe municione të tjera. Nga njëra anë, materiali ushtarak vjen nga stoqet e forcave të armatosura, ose Bundeswehr, dhe, nga ana tjetër, nga stoqet e industrisë të financuara nga qeveria federale.

Megjithatë, SHBA ka ofruar mbështetjen më të madhe ushtarake për Ukrainën me një diferencë të konsiderueshme, bazuar në numrat e IfW.

Kontribuuesi më i madh i ndihmës ushtarake është deri tani SHBA-ja me angazhime aktuale prej 22.86 miliardë euro (24.37 miliardë dollarë). Mbretëria e Bashkuar ka angazhuar shumën e dytë më të madhe, 4.13 miliardë euro (4.40 miliardë dollarë).

Zelensky: Ndihma e SHBA-së  është vendimtare

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky u bëri thirrje ligjvënësve amerikanë dhe të gjithë qytetarëve të tjerë të SHBA-së që të vazhdojnë ta mbështesin vendin e tij me ndihmë ushtarake dhe financiare, derisa lufton për ekzistencë kundër një Rusie revanshiste.

Sipas tij, çdo gjë tjetër, përveç fitores së Ukrainës, do të kërcënonte botën e lirë, përfshirë SHBA-në.

Ai i bëri komentet gjatë një fjalimi 25-minutësh para Kongresit amerikan, në Uashington.

Zelensku u shpreh se Ukraina mund ta fitojë luftën kundër një ushtrie ruse të armatosur më mirë, por shtoi se ndihma ushtarake dhe financiare e SHBA-së është “vendimtare” për të arritur fitoren përfundimtare./ Pamfleti

Bota # Sa para ka shpenzuar SHBA dhe Perëndimi deri tani për luftën në Ukrainë Biden Zelensky