Bota28 Maj 2022, 23:00

Shirat e rrëmbyeshëm në Brazil ju marrin jetën 35 personave

Shkruar nga Pamfleti
Shirat e rrëmbyeshëm në Brazil ju marrin jetën 35 personave

Rreth 35 persona humbën jetën për shkak të përmbytjeve dhe reshjeve të dendura të shiut në Brazil.  Reshjet kanë goditur dy qytetet më të mëdha në brigjet e Atlantikut, duke shkaktuar përmbytje të jashtëzakonshme.

Në shtetin e Pernambuco, të paktën 33 persona kishin vdekur deri pasditen e së shtunës, pasi shirat provokuan rrëshqitje dherash në zonat urbane. 765 persona të tjerë u detyruan të linin shtëpitë e tyre.

Autoritetet në shtetin fqinj të Alagoas kishin regjistruar dy vdekje, sipas shërbimit federal të urgjencës të Brazilit.

Në fund të dhjetorit dhe në fillim të janarit, disa u vranë dhjetëra persona dhe mijëra të u zhvendosën kur shirat goditën shtetin Bahia, që gjendet gjithashtu në Brazilin verilindor. Të paktën 18 persona humbën jetën nga përmbytjet në shtetin juglindor të Sao Paulos më vonë në janar. Në shkurt, shirat e rrëmbyeshëm në malet e shtetit të Rio de Janeiro mbytën mbi 230 persona.

Bota Brazil Reshje shi