Showbiz27 Shkurt 2019, 15:19

Shkencëtarët bëjnë zbulimin i cili mund të na mundësojë ajër të pastër përgjithmonë

Shkruar nga Pamfleti

Shkencëtarët bëjnë zbulimin i cili mund të na mundësojë ajër të pastër përgjithmonë

Shkencëtarët kanë bërë një zbulim që mund të shndërroj vendin përherë në ajër të pastër.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Ata kanë bërë një zbulim, ku në mënyrë efikase kanë konvertuar dioksid karbonin CO2 nga një gaz në grimca të ngurta. Ekipi hulumtues i udhëhequr nga Universiteti RMIT në Australi, zhvilloi këtë teknikë të re që ata thonë se ofron një rrugë alternative për largimin e përhershëm të gazit nga atmosfera.

Për të kthyer CO2, hulumtuesit projektuan një katalizator metalik të lëngët. Dioksidi i karbonit shpërbëhet në një gotë të mbushur me lëng elektrolit dhe një sasi të vogël të metalit të lëngët, i cili pastaj është i ngarkuar me një rrymë elektrike. CO2 konvertohet ngadalë në karbon.

Ndërkohë që duhet të bëhen më shumë kërkime, ky është një hap i parë vendimtar për të siguruar ruajtjen e fortë të karbonit.

 

Kuriozitete Ajri Studim Zbulim