Showbiz23 Dhjetor 2018, 09:05

Shkencëtarët zbulojnë 100 lloje të reja krijesash nënujore, specie të tilla nuk i kishim parë kurrë më parë! (Foto)

Shkruar nga Pamfleti

Një grup shkencëtarësh ishin në gjendje të zbulonin më shumë se 100 specie të reja të krijesave nënujore jashtë brigjeve të Tasmanisë.

Zbulimi i ri zgjati më shumë se katër javë. Gjatë kësaj kohe, studiuesit arritën të marrin 60 mijë fotografi dhe të kapnin 300 orë video, shkruan revista Scimex.

Me një shqyrtim të kujdesshëm të rezultateve të punës, shkencëtarët kanë parë shumë ‘banorë’ detarë të panjohur për shkencën moderne.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI

Ndër më të rrallat e tyre, studiuesit e detit të thellë quanin një peshkaqen dhe një kokë të madhe.

Gjithashtu gjetën disa lloje të reja gaforresh dhe lloje të tjera speciesh që nuk i kishim aprë kurrë më parë.

Kuriozitete 100 loje krijesa