Bota10 Tetor 2022, 12:27

Shpërthimi në urën e Krimesë, Putin kërcënon sërish: Do përgjigjemi ashpër!

Shkruar nga Pamfleti

Presidenti rus Vladimir Putin ka kërcënuar se do të “përgjigjet ashpër” nëse vazhdojnë sulmet kundër Rusisë. Kjo deklaratë ka ardhur disa orë pasi trupat e tij nisën një valë masive sulmesh që synonin qytete në të gjithë Ukrainën në përgjigje të një sulmi në urën e Kerçit që lidh Rusinë dhe Krimenë, shkruan prestigjiozja “The Guardian”.

Në komentet televizive, Putin fajësoi edhe një herë Ukrainën për sulmin në urën e Kerçit, duke e përshkruar atë si një “sulm terrorist që synon shkatërrimin e infrastrukturës civile të rëndësishme kritike të Rusisë”.

Rusia ka nisur sot sulmet me raketa me rreze të gjatë veprimi kundër infrastrukturës energjetike, ushtarake dhe të komunikimit të Ukrainës sot në hakmarrje për sulmin ndaj urës, tha ai.

Duke folur në një takim të këshillit të sigurisë në Shën Petersburg këtë mëngjes, Putin tha: “Nëse aktet e terrorizmit vazhdojnë kundër Rusisë, ne do të përgjigjemi në një mënyrë shumë të ashpër. Përgjigjet do të jenë të së njëjtës shkallë si kërcënimet ndaj Rusisë. Askush nuk duhet të ketë dyshime për këtë”.

Reagimi i tij erdhi pas sulmit sot në Ukrainë, ku Rusia lëshoi një breshëri predhash.  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka të vrarë dhe të plagosur në shpërthimet. Këto sulme duket se janë sulme hakmarrëse, pasi Moska fajësoi Kievin për shpërthimin në urën që lidh Rusinë me Gadishullin ukrainas të Krimesë.

Kryeqyteti ukrainas u godit nga një valë shpërthimesh, teksa shërbimet e emergjencës thanë se një numër njerëzish janë vrarë dhe plagosur.

Autoritetet thanë se sulmet në Kiev kanë lënë të vrarë të paktën pesë persona dhe 12 të plagosur.

“Deri në këtë fazë, është konfirmuar vdekja e pesë personave dhe 12 janë plagosur”, tha këshilltari i Ministrisë së Brendshme, Anton Gerashchenko.

Bota #shperthimi në uren e Krimesë Putin