Bota 9 Tetor 2022, 17:01

Shpërthimi në urën e Krimesë/ Putin mbledh Këshillin e Sigurimit, shtohet frika e një sulmi bërthamor

Shkruar nga Pamfleti

Rusia ka njoftuar se, Vladimir Putin do të mbajë nesër një takim urgjent me shefat e tij të sigurisë, duke shtuar frikën se tirani mund t’i bëjë realitet kërcënimet e tij për të përdorur armë bërthamore.

Një takim të tillë urgjent me Këshillin e Sigurimit, Vladimir Putin e mbajti vetëm disa ditë para se të pushtonte Ukrainën. Kjo thirrje urgjente ka shqetësuar Perëndimin, me zyrtarët perëndimorë që besojnë se lideri rus tani do të kërkojë hakmarrje për shpërthimin dhe kanë frikë se ai mund të kthejë vëmendjen tek armët bërthamor.

Zëdhënësi i Putinit konfirmoi se presidenti rus do të kryesojë një takim të Këshillit të Sigurimit vetëm dy ditë pas shpërthimit katastrofik në urën që lidh Rusinë kontinentale me Krimenë e aneksuar.

Nesër presidenti ka një takim me anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit”, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Putin do të takohet me 12 nga njerëzit më të fuqishëm në Rusi, duke përfshirë ministrin e tij të mbrojtjes, Sergei Shoigu dhe drejtorin e FSB, Aleksandr Bortnikov. Anëtarë të tjerë të këshillit përfshijnë aleatin e ngushtë të Putinit, Dimitry Medvedev, ministrin e jashtëm Sergei Lavrov dhe krerët e dhomave të larta dhe të poshtme të parlamentit rus.

Shpërthimi poshtërues i urës së Kerçit, ku u vranë 3 persona, ka bërë që zyrtarët rusë të zemëruar të bëjnë thirrje për sulme në qytetet e mëdha dhe për të nisur një luftë në shkallë të gjerë.

Zyrtarët e Kremlinit kishin paralajmëruar më parë çdo sulm në ngushticën e Kerçit do të shkaktonte “ditën e gjykimit” për Kievin..

Gjenerali Lord Dannatt, ish-kreu i Ushtrisë, tha se ai priste më shumë granatime pa dallim të objektivave civilë ukrainas, duke shtuar se ekzistonte rreziku që Putini “mund të shkojë drejtë armëve bërthamore“.

Ndërkohë, propagandisti i lartë pro-Kremlinit, Vladimir Solovyov po kërkon një përgjigje brutale staliniste për të shkatërruar Ukrainën dhe për të mbledhur të gjithë rusët kundër luftës totale pas goditjes poshtëruese në Urën e Krimesë.

Për botën perëndimore ne tashmë jemi zuzar [kështu që] le të kenë frikë nga ne, në vend që të na ngacmojnë. Është koha të përgjigjemi duke përdorur të gjitha mjetet dhe mjetet. Është koha të kujtojmë stërvitjen ushtarake sovjetike dhe të veprojmë me vendosmëri dhe kreativitet. Jo duke ndjekur skenarin e armikut, por duke thyer planet e tyre, duke dhënë goditje të papritura në drejtime ku armiku nuk i pret. Ukraina duhet të zhytet në kohë të errëta. Urat, digat, hekurudhat, termocentralet dhe objektet e tjera të infrastrukturës duhet të shkatërrohen në të gjithë Ukrainën. Vendi duhet të kalojë në një thirrje ushtarake – tërësisht“, tha Solovyov

Zyrtarët rusë kanë bërë thirrje për një sulm hakmarrës me raketat shkatërruese Sarmat, me të cilat ata pretendojnë të godasin qytetet e mëdha.

Në një video të shpërndarë në Twitter, zëvendësguvernatori i Stavropolit Valery Chernitsov tha: “Ukrainas, largohuni nga qytetet tuaja, veçanërisht ato të mëdha. Sepse ju pret një surprizë e madhe. Raketat Sarmat janë gati për të goditur.”

Senatori rus Alexander Bashkin tha: “Kjo ishte një deklaratë lufte pa rregulla“.(duke ju referuar sulmit në urën e Krimesë). Ai shtoi se përgjigja e Kremlinit do të jetë “adekuate, e vetëdijshme dhe, ndoshta, asimetrike”, raporton Sunday Telegraph.

Rusia ka nisur tashmë një përgjigje të dukshme ndaj shpërthimit të urës së Krimesë duke bombarduar vazhdimisht qytetin jugor të Zaporizhzhia duke vrarë të paktën 17 njerëz./ Përshtati “Pamfleti” nga “The Sun


smile

Bota armet berthamore Putin