Sport30 Nëntor 2022, 15:26

Shqipëria zyrtarisht pa trajner, kombëtarja kuqezi mbetet në “qiell të hapur”

Shkruar nga Pamfleti
Shqipëria zyrtarisht pa trajner, kombëtarja kuqezi mbetet në

Shqipëria zyrtarisht pa trajner, kombëtarja kuqezi mbetet në “qiell të hapur”

Stoli i kombëtares shqiptare të futbollit nga dita e sotme është vakant, pasi trajnerit italian Eduardo Reja i ka përfunduar zyrtarisht kontrata që e lidhte me Federatën Shqiptare të Futbollit.

Me përfundimin e kontratës mbyllet marrëveshja mes dy palëve, teksa ende nuk ka një zëvendësues për stolin edhe pse një mori emrash janë përfolur si pasardhës të italianit në pankinën kuqezi.

Fitorja 2-0 me Armeninë ishte dhe sfida e fundit për 77-vjeçarin në krye të Shqipërisë, ndërsa tani është një trajner i lirë.

Për shkak të rezultateve jo të mira të ekipit kombëtar nën drejtimin e tij nuk pritet një rinovim kontrate nga ana e FSHF-së, megjithatë mbetet për t’u parë se çfarë do të ndodhë në ditët në vijim.

Edi Reja u konfirmua në stolin e Shqipërisë në prill të vitit 2019, kohë kur zëvendësoi bashkëkombësin e tij Kristian Panuçi.

Reja e drejtoi Shqipërinë në 38 ndeshje, ku ka arritur të regjistrojë 14 fitore, 9 barazime dhe 15 humbje, me një golavarazh të përgjithshëm 46 të shënuar dhe 45 të pësuar.

Tekniku ka aplikuar në pothuajse të gjitha ndeshjet skemën 3-5-2 dhe për 3 vite e 7 muaj në krye të stolit ka provuar një numër të lartë lojtarësh, që e kalon shifrën 40.

Gjatë miqësoreve të fundit, në konferencat për shtyp të trajnerit apo edhe në intervistat e kreut të FSHF-së Armand Duka, thuhej se Edi Reja është akoma në kontratë dhe kur ajo të mbarojë do të ulemi dhe do të flasim.

Kështu të paktën u tha nga të dyja palët. Gjithashtu italiani, në daljen e fundit në konferencë pas Armenisë ia kaloi topin Dukës:

”Shpresoj që bileta ime të jetë vajtje-ardhje, kur Duka të kthehet nga Katari do të ulemi të bisedojmë, topin e ka ai tani”, tha Reja.

Ndërsa tani jemi në një kohë që trajnerit i përfundoi kontrata dhe duhet të njoftohemi se çfarë do të ndodhë me të: do të rinovojë apo do të kemi një trajner tjetër që do të drejtojë Shqipërinë?

Suksesi i tij i parë ishte në Ligën e Kombeve, ku Shqipëria u ngjit nga Liga C në B. Gjithashtu në kualifikueset e Botërorit 2022, ai grumbulloi më shumë pikë se çdo trajner tjetër në grupe (18), por gjithsesi në fund u rendit i treti në grup pas Anglisë dhe Polonisë.

Ndërkohë kompeticioni i fundit që ishte Liga e Kombeve e këtij sezoni, rezultoi një dështim për teknikun italian, ku Shqipëria u rendit e fundit në grup duke mos fituar asnjë takim.

Sport Edi Reja trajneri i Kombëtares Shqiptare