Politike28 Qershor 2018, 08:44

Shtyrja e negociatave, Lu dhe Vlahutin rrëzojnë opozitën e bashkuar: Përshpejtim të reformës në drejtësi, koha të nis l

Shkruar nga Pamfleti
Shtyrja e negociatave, Lu dhe Vlahutin rrëzojnë opozitën e

Shtyrja e negociatave, Lu dhe Vlahutin rrëzojnë opozitën e bashkuar: Përshpejtim të reformës në drejtësi, koha të nis lufta kundër korrupsionit

Dy ambasadorët e akredituar në vendin tonë, Donald Lu dhe Romana Vlahutin kanë rrëzuar pretendimet e opozitës për hapjen e negociatave, kështu raporton ”SOT”.  Fillimisht Donald Lu përmes një njoftimi në faqen zyrtare të ambasadës amerikane e cilsësoi pozitiv vendimin e BE-së për hapjen e negociatave më 2019.

Në këtë drejtim ambasadori i SHBA deklaroi se ka ardhur koha që edhe Shqipëria të nisi luftën me zero tolerancë ndaj korrupsionit. “Përgëzojmë Shqipërinë për vendimin pozitiv në lidhje me hapjen e bisedimeve për anëtarësim në BE. Shqipëria ka bërë përparim domethënës dhe tani nevojitet të rrisë përpjekjet për të përfunduar reformat kyçe. Ne e nxisim Shqipërinë që të rrisë ritmin në reformën në drejtësi, luftën kundër korrupsionit dhe kundër krimit të organizuar”, deklaroi ambasadori i SHBA-vë në Tiranë, Donald Lu.

Vlahutin përshëndet vendimin e BE

Vendimin e BE-së e ka komentuar dhe përshëndetur ditën e djeshme edhe ambasadorja e Bashkimit Europian, Romana Vlahutin, e cila deklaroi se Këshilli ka pranuar që Komisioni të nisë punën përgatitore me Shqipërinë për negociatat. Dhe për këtë ajo theksoi se Shqipëria ka marrë 3 gjëra pozitive. “Shqipëria ka marrë 3 gjëra pozitive.

E para është njohja e rekomandimit dhe reformave që janë bërë, gjë që është shumë e rëndësishme.

E dyta është një kalendar i qartë dhe një datë për konferencën ndërqeveritare dhe kjo është shumë e rëndësishme.

Dhe e treta këshilli ka pranuar që komisioni ka për qëllim të nis punën përgatitore. Mund t’iu them për veten, për delegacionin, për të gjithë koleget që punojnë fort në Bruksel, ne jemi të lumtur”, deklaroi ajo. Po ashtu, Vlahutin shtoi se qershori 2019 është një kalendar i qartë dhe sipas saj, në botën e Bashkimit Europian do të thotë se ka një angazhim për këtë datë. “Po po, ky është kalendari. Dhe kjo është ajo çfarë do të dëgjoni nga ambasadori i ardhshëm i BE-së në Tiranë, por ky është qëllimi. Nuk mund t’ju them për këtë një vit përpara, por ky është kalendari. Në botën e BE-së kjo tregon se ka një angazhim për këtë datë.

Pra kalendari është shumë i qartë, por në ditët në vijim kur të kemi të gjitha detajet do t’i ndajmë me ju”, nënvizoi ambasadorja e BE-së në Tiranë, Romana Vlahutin. Bëjmë me dije se negociatat e Bashkimit Europian me Shqipërinë dhe Maqedoninë do të nisin në Qershor të 2019-ës. Vendimi është marrë pas një mbledhjeje të gjatë e të mbushur me debate të ashpra nga Ministrat e Jashtëm të shteteve anëtare në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme, e cila u zhvillua dy ditë më parë në Luksemburg.

25 vende kanë qenë që në fillim mbështetëse të idesë për çeljen e bisedimeve në verën e vitit të ardhshëm, ndërsa Franca, Danimarka dhe Holanda janë treguar fillimisht më skeptike duke propozuar një shtyrje të këtij procesi. Megjithatë, në fund të mbledhjes është dalë me një qëndrim të përbashkët, ku janë vendosur edhe një sërë pikash kyçe që duhen zbatuar nga të dyja vendet.

Politike Donald Lu Lulzim Basha Romana Vlahutin