Bota 4 Shkurt 2023, 16:33

Si Kina po ndihmon fshehurazi luftën e Rusisë në Ukrainë?

Shkruar nga Pamfleti

Pavarësisht sanksioneve, Moska po pajis avionët luftarakë, nëndetëset dhe ushtarët e saj me ndihmën e kompanive kineze.

Shkruan Ian Talley dhe Anthony DeBarros

Kina po i ofron Rusisë teknologjinë që ushtria e Moskës ka nevojë për të ndjekur penalisht luftën e Kremlinit në Ukrainë, pavarësisht vendosjes së një kordoni ndërkombëtar sanksionesh dhe kontrollesh eksporti.

Sipas një rishikimi të Wall Street Journal të të dhënave doganore ruse, kompanitë shtetërore kineze të mbrojtjes dërgojnë pajisje lundrimi, teknologji bllokimi dhe pjesë të avionëve luftarakë për kompanitë e mbrojtjes të sanksionuara në pronësi të qeverisë ruse.

Këto janë vetëm një grusht prej dhjetëra mijëra dërgesash mallrash me përdorim të dyfishtë, që Rusia importoi pas pushtimit të saj vitin e kaluar. Sipas të dhënave shumica e dërgesave me përdorim të dyfishtë ishin nga Kina.

Mbështetja e Kinës për Rusinë ndërsa ajo zhvillon luftë kundër Ukrainës supozohej të ishte në rendin e ditës për diskutim gjatë udhëtimeve të Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken në Pekin këtë fundjavë. Ai udhëtim u shty për një kohë të pacaktuar të premten pasi Pentagoni tha se kishte gjurmuar një balonë zbulimi kinez mbi SHBA-në kontinentale në fillim të javës.

Ndërsa Rusia ka aftësinë për të prodhuar shumicën e nevojave të saj bazë ushtarake brenda vendit, ajo mbështetet shumë në importet për teknologjinë me përdorim të dyfishtë, si gjysmëpërçuesit, që janë thelbësore për luftën moderne.

Zyrtarët perëndimorë thanë se fushata e tyre e presionit ekonomik e nisur shkurtin e kaluar do të gjymtonte makinën luftarake të Moskës duke synuar ato eksporte në Rusi, duke përfshirë çipat kompjuterikë, kamerat me rreze infra të kuqe dhe pajisjet e radarit.

Por të dhënat doganore dhe të korporatave tregojnë se Rusia është ende në gjendje ta importojë atë teknologji përmes vendeve që nuk i janë bashkuar përpjekjeve të udhëhequra nga SHBA për të shkëputur Moskën nga tregjet globale. Shumë prej produkteve të kontrolluara nga eksporti ende rrjedhin nëpër vende të tilla si Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, qeveritë e të cilave akuzohen nga zyrtarët perëndimorë për shpërfillje të sanksioneve dhe kontrolleve. Zyrtarët turq kanë thënë se sanksionet janë joefektive dhe se Ankaraja po luan një rol të rëndësishëm si bashkëbiseduese me Rusinë. Nën presionin e SHBA-së, Turqia ka lëvizur për të ndalur disa lidhje financiare dhe biznesi.

Zyrtarët e industrisë dhe qeverisë thanë se të dhënat ofrojnë prova thelbësore se si Rusia është në gjendje të anashkalojë pjesën qendrore të përgjigjes së Perëndimit ndaj luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Për të forcuar zbatimin e fushatës së presionit ndërkombëtar, zyrtarët amerikanë kanë thënë se po hetojnë eksportin e produkteve të ndaluara dhe marrëveshjet e biznesit, duke u përpjekur të kundërshtojnë pajtueshmërinë përmes shtrirjes diplomatike në mbarë botën dhe kanë thënë se po përgatisin sanksione kundër objektivave të rinj që mendohet të jenë duke lehtësuar luftën e Kremlinit.

Të mërkurën, Departamenti i Thesarit i SHBA-së i shtoi listës së sanksioneve gati dy duzina individë dhe kompani që dyshohet se po përdoreshin për të blerë armë dhe mallra të tjera për firmat ruse të mbrojtjes.

Pak para sulmit të plotë të Rusisë ndaj Ukrainës shkurtin e kaluar, presidenti rus Vladimir Putin

dhe udhëheqësi kinez Xi Jinping deklaruan një partneritet “pa kufij” që synon t’i kundërvihet SHBA-së.

Që nga pushtimi, Pekini është përpjekur të vendosë një ekuilibër të kujdesshëm, duke thënë se është kundër luftës në Ukrainë dhe duke i mbajtur të hapura lidhjet e tij diplomatike, financiare dhe tregtare me Rusinë.

Akuzat se Kina i ofron “ndihmë” Rusisë nuk ka asnjë bazë faktike, por është thjesht spekulative dhe e ngritur qëllimisht”, tha zëdhënësi i Kinës në ambasadën e saj në Uashington për Wall street Journal.

Kompania shtetërore kineze e mbrojtjes Poly Technologies më 31 gusht 2022 dërgoi pajisje lundrimi tek firma shtetërore e eksportit ushtarak të Rusisë JSC Rosoboronexport për helikopterët e transportit ushtarak M-17. Në fillim të atij muaji, firma kineze e elektronikës Fujian Nanan Baofeng Electronic Co i furnizoi Rosoboronexport-nëpërmjet një firme të mbrojtëse shtetërore uzbekistanase, një antenë teleskopike për automjetin ushtarak RB-531BE, e cila përdoret për bllokimin e komunikimeve. Më 24 tetor, firma shtetërore kineze e avionëve AVIC International Holding Corp dërgoi në AO Kret, një degë e gjigantit të mbrojtjes të sanksionuar në pronësi të qeverisë Rostec, pjesë me vlerë 1.2 milion dollarë për avionët luftarakë Su-35.

Në të kaluarën, zyrtarët rusë kanë thënë se do të përshtaten me fushatën e sanksioneve perëndimore duke u kthyer nga Azia, përfshirë dhe Kinën.

Sinno Electronics, i sanksionuar në fund të vitit të kaluar nga Departamenti i Thesarit i SHBA-së për gjoja prokurimin e mallrave të ndaluara për sektorin e mbrojtjes të Rusisë, ishte një nga eksportuesit më produktivë të mallrave me përdorim të dyfishtë, duke dërguar më shumë se 1,300 dërgesa midis prillit dhe tetorit me vlerë më shumë se 2 milionë dollarë, sipas të dhënave doganore.

Të dhënat tregojnë gjithashtu dërgesat e dronëve kinezë DJI në Rusi pas vendosjes së sanksioneve dhe kontrolleve të eksportit. Analistët ushtarakë thonë se dronët po përdoren nga forcat ruse për të lokalizuar dhe survejuar forcat ukrainase, dhe më pas i shënjestrojnë me artileri.

Disa nga këta dronë shpërndahen drejtpërdrejt nga një shitës me pakicë në kinë, ndërsa të tjerë DJI kalojnë tranzit nëpër Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ndër furnizimet kritike për përpjekjet e luftës të Moskës, thonë zyrtarët amerikanë, janë çipat kompjuterikë që përdoren në armët që synojnë forcat dhe infrastrukturën ukrainase, dhe në qarkun elektronik që bën të mundur gjeolokimin satelitor, komunikimin radio, mbikqyrjen dhe sistemet e navigimit.

Ndryshe nga regjimet e mëparshme të kontrollit të eksporteve që ndalonin ofrimin e drejtpërdrejtë të mallrave të caktuara me përdorim të dyfishtë, autoritetet perëndimore në shkurt thanë se kishin në shënjestër të gjithë zinxhirin e furnizimit. Kjo do të thotë se mallrat e prodhuara në vende të treta duke përdorur artikuj me përdorim të dyfishtë, të tilla si çipat, që dërgohen më pas në Rusi janë gjithashtu në shënjestër.

Silverado Policy Accelerator, një institut me bazë në Uashington që kërkon të forcojë konkurrencën e SHBA-së, tha në një raport të botuar këtë muaj se Rusia po mbështetet gjithnjë e më shumë në transportimin e mallrave me përdorim të dyfishtë përmes Kinës, dhe veçanërisht Hong Kongut, për të përmbushur nevojat e saj ushtarake./ Përshtati “Pamfleti” nga “The Wall Street Journal


smile

Bota KIna Rusia Sanksionet