Aktualitet24 Maj 2018, 03:06

Si të shpëtoni nga zverdhja e dhëmbëve dhe ja si t`i pastroni ata sa më lehtë e natyrshëm pa kimikate!

Shkruar nga Pamfleti
Si të shpëtoni nga zverdhja e dhëmbëve dhe ja si t`i

Si të shpëtoni nga zverdhja e dhëmbëve dhe ja si t`i pastroni ata sa më lehtë e natyrshëm pa kimikate!

Pllaka e dhembeve ose gurezat nuk duken lehtë pasi nuk ka ngjyrë, por është një shtresë që formohet rreth dhëmbëve dhe nëse nuk trajtohet mund të shkaktojë inflamacion të mishit të dhëmbëve dhe çështjeve të tjera që mund të ndikojnë shëndetin tuaj të përgjithshëm oral.

Megjithate ka shumë mënyra natyrale që mund ta parandalojnë dhe ta zgjidhin këtë problem.Ato perfshijne:

Sode buke
Soda e bukes është e para në listë. Ky pluhur shumë i fuqishëm mund të zbardhe dhëmbët tuaj dhe te heqe shtresat e pllakave.

Vaji i kokosit
Vaji i kokosit është jashtëzakonisht i shëndetshëm për tërë trupin dhe shëndetin oral. Me kombinimin e sodes se bukes, ajo mund t’ju japë dhëmbë të shëndetshëm dhe te parandaloje shume probleme te gojes.

Perberesit:
2 lugë sode buke
2 lugë vaj ekstra të virgjër të kokosit
Disa pika vaj (sipas deshires)

Metoda:

Merrni një tas të vogël dhe të përshtatshëm dhe kombinoni të gjithë përbërësit.Përziejini ato derisa të merrni një paste.Ngjyeni furçën tuaj të dhëmbëve në paste dhe lani dhembet me te si zakonisht.

Përbërës të tjerë të dobishme që ju mund të shtoni në këtë paste është peroksid hidrogjeni që gjithashtu mund ta pastrojë plotësisht gojën. Nëse nuk ju pëlqen vaji i kokosit ju mund të përdorni vetëm sode buke direkt në dhëmbë vetëm mos harroni të mos e teproni dhe pereseriteni kete proces vetem nje here ne jave.

Shendeti

Aktualitet