Bota12 Nëntor 2022, 10:34

Siç e sponsorizon Edi Rama Sali Berishën, demokratët në SHBA paguajnë 50 mln $ për republikanët ekstremistë

Shkruar nga Pamfleti
Siç e sponsorizon Edi Rama Sali Berishën, demokratët në

Sipas analizës së Washington Post, në disa gara, demokratët kanë shpenzuar më shumë se 30 herë atë që kandidatët e GOP ishin në gjendje të bënin vetë.

Demokratët kanë shpenzuar rreth 53 milionë dollarë për ti rritur popullaritetin kandidatëve republikanë të ekstremit të djathtë në nëntë shtete kyçe, si pjesë e një strategjie të diskutueshme zgjedhore – pavarësisht se publikisht bërtasin për kërcënimin e paraqitur të këtyre kandidatëve ndaj SHBA-së, sipas një analize të Washington Post.

Ky financim është bërë për të ndërhyrë në garat e GOP (Partia Republikane) për të ngritur rivalët që ata i shohin si më të lehtë humbjen në nëntor, edhe pse ata kandidatë kanë promovuar pretendime të rreme ose të pabaza.

Praktika e këtyre fushatave dhe grupeve të jashtme këtë vit ka përçarë demokratët, me disa në parti që ankohen se taktika të tilla janë të rrezikshme dhe në fund mund të rezultojnë në zgjedhjen e kandidatëve që përbëjnë kërcënim serioz për demokracinë.

Qasja shpesh përfshin reklama televizive që sugjerojnë se një kandidat i Partisë Demokratike të ekstremit të djathtë është shumë konservator për një shtet apo distrikt dhe tërheq vëmendjen ndaj pikëpamjeve të vijës së ashpër të kandidatit për abortin, armët dhe ish-presidentin Donald Trump – mesazhe që rezonojnë me votuesit konservatorë paraprakë.

Në raste të tjera, demokratët kanë shfaqur reklama që sulmojnë kandidatët e GOP që shihen si më të ashpër për t’u mundur në zgjedhjet e përgjithshme në mënyra që mund të gërryejnë mbështetjen për ta në zgjedhjet paraprake republikane.

Atje, Shoqata e Guvernatorëve Demokratikë (DGA) dhe fushata e guvernatorit J.B. Pritzker  shpenzuan së bashku 34.5 milionë dollarë për të ngritur me sukses një kandidat të GOP, i cili ka thënë se ishte “e tmerrshme” që liderët e partisë në Illinois donin që Trump të pranonte zgjedhjet e vitit 2020.

Sipas analizës së Washington Post, në disa gara, demokratët kanë shpenzuar më shumë se 30 herë atë që kandidatët e GOP ishin në gjendje të bënin vetë.

Duke u përballur me një mjedis të pafavorshëm afatmesëm, organizatat e fushatës demokratike kanë mbështetur kandidatët e veçantë në Kaliforni, Kolorado, Illinois, Maryland, Michigan, Nevada, New Hampshire, Pensilvani dhe Virxhinia – duke vënë bast se pretendenti i tyre i zgjedhur do të jetë më i lehtë për t’u mposhtur në nëntor.

Shumica e parave janë përdorur për financimin e reklamave televizive që synojnë votuesit republikanë që shpesh reklamojnë pikëpamjet e ashpra të kandidatit kundër abortit dhe mbështetjen për pretendimet e ish-presidentit Donald Trump se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 iu vodhën nga mashtrimi i votuesve.

Në përgjithësi, fushatat demokratike ose grupet e jashtme kanë ndërhyrë në 13 gara paraprake në nëntë shtete – gjashtë gara për guvernatori, dy zgjedhje paraprake të Senatit dhe pesë gara për Dhomën e Përfaqësuesve.

Në 11 nga garat e GOP që janë vendosur deri më tani, kandidati i preferuar i demokratëve ka fituar katër herë – garat për guvernatorë në Illinois, Maryland dhe Pennsylvania si dhe zgjedhjet paraprake në Distriktin e Shtëpisë së 3-të të Miçiganit, ku ishte presidenti aktual pro-impeachment, Peter Meijer. u rrëzua nga sfiduesi John Gibbs.

Në të paktën shtatë nga betejat e emërimit, demokratët kanë kaluar më shumë se kandidati i tyre i preferuar.

Në Maryland, për shembull, delegati shtetëror Dan Cox mori 1.7 milionë dollarë në mbështetje të Demit – nëntë herë më shumë se sa shpenzoi vetë fushata fitimtare e Cox-it, tregon analiza.

Shembulli më i egër ishte në Illinois, ku Shoqata e Guvernatorëve Demokratikë harxhoi 34.5 milion dollarë për të shtyrë senatin e shtetit GOP Darren Bailey – i cili dikur politik politikanët që donin që Trump të pranonte në vitin 2020 si “të tmerrshëm” – për nominimin gubernatorial .

Strategjia nuk ka punuar gjithmonë. Në Kolorado, kandidatët republikanë të drejtë nga demokratët për guvernator, senator dhe Kongres shkuan 0-për-3 në fillim të 28 qershorit.

Dy garat e fundit të synuara nga demokratët do të vendosen të martën në New Hampshire. Në filloren republikë për të drejtën për të marrë përsipër senatorin në detyrë Maggie Hassan, PAC me faj të Senatit-e cila është në me përgjegjësinë e familjes së familjes Senatit Chuck Schumer (D-NY)-ka farkëtuar 3.2 milion dollarë në reklamat që miratojnë Brig-in e ushtrisë në pension. Gjenerali Don Bolduc.

Bolduc, i cili sondazhet tregojnë se kryeson presidentin e Senatit të shtetit, Chuck Morse me një diferencë të madhe, ka thënë më parë se ai “pajtoi” me pretendimet e Trump se zgjedhjet e vitit 2020 ishin manipuluar.

Disa demokratë të Uashingtonit nuk kanë qenë të kënaqur me groposjen e kafkës, duke paralajmëruar se përkrahja e kandidatëve të tillë mund të rezultojë në rezultatin e kundërt dhe t’i shtyjë ata në detyrë.

“Unë dua t’i fitoj këto gara, por kjo më shqetëson,” tha Rep. Pramila Jayapal (D-Wash.) për Politico në korrik. “Unë thjesht shqetësohem vërtet për promovimin e mohuesve të zgjedhjeve dhe idesë se ne do të jemi në gjendje të kontrollojmë atë që duan votuesit në fund të ditës.”

Përfaqësuesi Dean Phillips (D-Minn.) ishte më i hapur, duke e quajtur strategjinë “të pandershme”, “të rrezikshme” dhe “thjesht të gabuar”.

Kryetari i Komitetit Demokratik të Fushatës së Kongresit, Sean Patrick Maloney, këmbënguli muajin e kaluar se organizata kishte “bërë punën tonë” duke u përzier në zgjedhjet paraprake republikane.

Shtëpia e Bardhë ka mbajtur një heshtje të studiuar për këtë çështje.

Deri të dielën, nënpresidentja Kamala Harris tha për “Meet The Press” të NBC se “Unë nuk do t’u tregoj njerëzve se si të drejtojnë fushatat e tyre”.

“Kam kandiduar për – në mbarë vendin, për prokuror të përgjithshëm, rizgjedhje – fitova të dyja herët. Për Senatin, fitoi atë garë.”, tha ajo.

“Dhe unë e di se është më mirë që një kandidat, së bashku me këshilltarët e tyre, t’i lërë ata të marrin vendimin bazuar në atë që ata besojnë se është në interesin më të mirë të shtetit të tyre. Unë nuk do t’u them njerëzve se çfarë të bëjnë në këtë mënyrë.”

Bota #Zgjedhjet afatmesme Berisha Demokratët Fushata financimi Rama SHBA