Bota25 Tetor 2022, 12:24

“S’kam pasur simpati për fashizmin”, Meloni kërkon votëbesimin në Parlament: Nuk dorëzohemi përballë Putinit

Shkruar nga Pamfleti

Giorgia Meloni

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni është duke mbajtur në këto momente fjalimin e saj të besimit në sallën e Dhomës së Deputetëve.

Pas betimit në Presidencë dhe takimit me Mario Draghi, hapi i fundit drejt marrjes së detyrës të kryeministres Giorgia Meloni është votëbesimi në Parlament.

Qeveria e koalicionit të djathtë, që mori shumicën e votave në zgjedhjet e zhvilluara një muaj më parë pritet që të votëbesohet rreth orës 19:00 në Parlamentin e Italisë dhe më pas të nisi menjëherë punën.

Giorgia Meloni ka mbajtur një fjalë në Dhomën e Deputetëve ndërkohë që më pas do t’i drejtohet edhe Senatit.

Ajo i ka kërkuar sot Parlamentit votëbesim për kabinetin e saj.

Meloni foli për afatet e ngushta për formimin e qeverisë, duke pretenduar unitetin e qendrës së djathtë dhe duke theksuar se si Italia nuk mund të humbasë kohë në situatën aktuale ekonomike.

“Në 11 vitet e fundit kemi pasur qeveri larg indikacioneve të votuesve. Sot po e ndërpresim këtë anomali të madhe me një qeveri politike që është plotësisht përfaqësuese e vullnetit popullor për pesë vitet e ardhshme. Nuk do të përdor votat e Italianët të zëvendësojnë një sistem pushteti me një tjetër. Ne do të mbajmë angazhimet e marra me qytetarët”, tha Meloni e cila aspiron të ketë bazën e punës për një legjislaturë të tërë.

Ajo siguroi se programi i qendrës së djathtë do të respektohet dhe, duke iu drejtuar opozitës, shtoi: “E di mirë që disa vëzhguesve dhe opozitës nuk do t’i pëlqejnë shumë nga propozimet tona, por nuk shkoj me atë përçarje që është demokracia, më shumë për dikë dhe më pak për dikë tjetër”.

Meloni pohoi me krenari edhe se ishte kryeministrja e parë femër e vendit fqinj, duke shoqëruar një citim të gjatë të grave që janë simbole të historisë së Italisë.

Ajo gjithashtu theksoi se kurrë nuk ka pasur simpati për fashizmin.

“Liria dhe demokracia janë elementet dalluese të qytetërimit bashkëkohor evropian në të cilin unë e kam njohur gjithmonë veten time. Prandaj, pavarësisht nga ajo që është argumentuar instrumentalisht, kurrë nuk kam ndjerë simpati apo afërsi ndaj regjimeve antidemokratike. Për çdo regjim, përfshirë fashizmin. , tha Giorgia Meloni në fjalën për besimin në Dhomën e Senatit.

Roli i Italisë në BE

Meloni u ndal edhe tek çështja e qëndrimit të Italisë në Bashkimin Europian, duke bërë të ditur se vendi do të jetë “me kokën lart” në forumet ndërkombëtare me frymë konstruktive, por pa inferioritet”.

“Italia do të bëjë që zëri i saj të dëgjohet. BE nuk është një rreth elitar me anëtarë të Serisë A dhe Serie B ose një Bord Drejtues që duhet të mbajë llogaritë në rregull, por një shtëpi e përbashkët për të përballuar sfidat që shtetet anëtare vështirë se mund ta përballojnë vetëm”.

Meloni iu përgjigj përfaqësuesve të atyre vendeve që do të donin të monitoronin punën e qeverisë së re, duke i ftuar që t’i kushtonin vëmendje diçka tjetër.

“Në këtë dhomë ka forca opozitare të vlefshme dhe luftarake të afta për të bërë që të dëgjohen zërat e tyre pa ndihmën e jashtme, shpresoj. Jo për mua apo qeverinë time, por popullin italian, i cili nuk ka mësime për të marrë nga askush”.

Falenderim për Mario Draghin

Kryeministrja i drejtoi gjithashtu një mesazh të përzemërt Mario Draghit për dorëzimin.

Dhe ajo vuri në dukje emocionin “të qenit gruaja e parë që drejton qeverinë e këtij vendi”.

“Kur mendoj për këtë – tha ajo – mendoj për të gjitha gratë që e kanë të vështirë të shohin talentin e tyre të njohur ose lodhjen e tyre të përditshme. Por mendoj edhe për të gjithë ata që ndërtuan shkallët që më lejuan të ngjisja këtu”. Nuk i përmend me mbiemër, por me emër: Cristina, Rosalie, Maria. Por edhe Oriana, Nilde, Samanta e shumë të tjera.

Mbështetja për Ukrainën

Meloni konfirmoi se Italia  do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën, duke qëndruar përkrah Kievit dhe duke dënuar veprimet ushtarake të Rusisë.

“Ata që besojnë se është e mundur të tregtohet liria e Ukrainës me paqen tonë mendore e kanë gabim.Do të përkeqësohej problemi duke i hapur rrugën kërkesave dhe shantazheve të mëtejshme, me rritje të energjisë në të ardhmen edhe më të mëdha se ato që kemi njohur muajt e fundit”., tha ajo.

 

Rreth orës 12 të mesditës seanca në Dhomën e Deputetëve do të pezullohet për të lejuar Melonin të paraqesë fjalimin e tij në Senat.

Diskutimi i përgjithshëm do të zhvillohet nga ora 13:00 deri në 17:00. Përgjigjet e Kryeministrit janë caktuar nga ora 17 deri në 17:30. Më pas, deri në orën 19:00 do të zhvillohen shpjegimet e votës për besimin ndaj qeverisë.

Nga ora 19 do të fillojë thirrja e deputetëve dhe rezultati i votimit do të publikohet nga ora 20 deri në 20:30.

Bota Meloni Qeveria e re Votëbesimi në Senat