Bota13 Shkurt 2023, 15:26

Skandali me agjentin e FBI, “Washinton Post”: McGonigal mori para për të çuar përpara interesat e Ramës!

Shkruar nga Pamfleti
Skandali me agjentin e FBI, “Washinton Post”: McGonigal mori para

Skandali i ish-agjentit të FBI Charles McGonigal ka marrë një vëmendje të madhe në mediat botërore. “Washington Post” i ka kushtuar një artikull të gjerë Charles McGonigal dhe raportit të tij me manjatin rus dhe kryeministrin Edi Rama, si dhe emrave të tjerë të përmendur në aktakuzë. Në shkrim thuhet se para se të tërhiqej nga FBI, McGonigal dhe Neza u takuan vazhdimisht me Ramën në Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëri, përfshirë një herë për darkë në Uashington në mars 2018, kur atyre iu bashkua një ish-agjent i FBI-së, i cili nuk është identifikuar.

Artikulli i plotë:

Alexandra Fokina sapo kishte përfunduar praktikën e ëndrrave në Nju Jork dhe ishte e emocionuar t’u tregonte miqve të saj gjithçka për të.

“Isha përfshirë në çështje të çmendura, por jashtëzakonisht interesante dhe të vështira. Përvoja e punës në fushën e kundërterrorizmit doli të ishte diçka absolutisht e re dhe unike. Informatat, bisedat dhe sigurisht faqet e pafundme të analizave.”, shkruante studentja ruse në faqen e saj në Facebook në fund të korrikut 2018.

Fokina, e cila tha se aspironte të punonte në Kombet e Bashkuara, mund të mos e kishte siguruar kurrë vendin e punës pa ndihmën e një lidhjeje të nivelit të lartë me Charles McGonigal, agjenti special i ngarkuar me kundërzbulimi për zyrën në terren të FBI-së në Nju Jork.

Në janar McGonigal u padit për pastrim parash, shkelje të sanksioneve të SHBA dhe dhënie të deklaratave të rreme, që rrjedhin pjesërisht nga ndërhyrjet e tij të supozuara në emër të Fokinës. McGonigal është deklaruar i pafajshëm për akuzat në Nju Jork dhe Uashington dhe është në liri me kush. Ai është një nga zyrtarët më të lartë të FBI-së dhe rasti i tij ka shqetësuar thellësisht profesionistët e sigurisë kombëtare, duke pasur parasysh aksesin e jashtëzakonshëm që ai kishte në sekretet sensitive të qeverisë. Një anëtar 22-vjeçar i byrosë, McGonigal ishte gjuetari kryesor i spiunëve në një qytet që zvarritet me agjentë të huaj dhe një nga zyrtarët më të fuqishëm në zbatimin e ligjit federal. Më herët në vitin 2018, një bashkëpunëtor rus thuhet se i kërkoi McGonigal të ndihmonte në sigurimin e një stazhi në Departamentin e Policisë së Nju Jorkut për Fokinën në emër të babait të saj, Yevgeny Fokin. Prokurorët vunë në dukje se Fokina ishte përfolur në raportet e mediave publike se ishte një oficere i inteligjencës ruse.

Sipas Departamentit të Drejtësisë, McGonigal thirri një kontakt në departamentin e policisë, duke i thënë: Unë kam një interes për babanë e Fokinës për disa arsye.

Fokin, i cili nuk përmendet në aktakuzë, por njihet si “Agjenti-1”, dyshohet se do të vazhdonte të punonte me McGonigal për të ndihmuar shefin e tij, Oleg Deripaska, një manjat famëkeq rus dhe aleat i Presidentit Vladimir Putin. Departamenti i Drejtësisë pretendon se pasi u tërhoq nga FBI në 2018 në moshën 50-vjeçare, McGonigal u pagua me dhjetëra mijëra dollarë për të ndihmuar në mënyrë të paligjshme në heqjen e sanksioneve amerikane që ishin vendosur ndaj Deripaskës në 2018.

McGonigal e njihte mirë biznesin dhe lidhjet e Deripaskës. Ai kishte hetuar rusin ndërsa ishte ende agjent i FBI-së dhe ndërsa qeveria po shqyrtonte vendosjen e sanksioneve.

As Fokin dhe as vajza e tij nuk kanë bërë asnjë reagim.

Për disa, çështja McGonigal konfirmon se byroja është pararojë e një shteti të thellë të korruptuar. Të tjerë shohin te McGonigal sugjerime të errëta të ndikimit rus në nivelet më të larta të qeverisë amerikane apo edhe një mjet të mundshëm të përdorur nga forcat në FBI për të ndihmuar në zgjedhjen e Trump në 2016.

Ligjvënësit republikanë dhe demokratë kanë kërkuar më shumë informacion mbi McGonigal nga FBI. Kritikët e GOP pyesin nëse ai luajti në mënyrë të pahijshme një rol në hapjen e hetimit të Uragani Crossfire për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhje. Dhe demokratët kanë pyetur veten nëse ai ka kërkuar në mënyrë të papërshtatshme të anulojë hetimin. Roli i saktë i McGonigal në hetim mbetet i paqartë.

Avokati i McGonigal, Seth DuCharme, u tha gazetarëve se McGonigal “kishte një karrierë të gjatë dhe të shquar me FBI-në” dhe se ai priste me padurim të shqyrtonte provat. Ai nuk iu përgjigj kërkesës për komente të mëtejshme.

Një ekzaminim i aventurave të McGonigal zbulon një përrallë të egër, por pak përgjigje të qarta deri më tani. Ai nganjëherë duket se ka vepruar pro dhe kundër interesave ruse. Krimet e supozuara të McGonigal në fund të fundit mund të zbulojnë më shumë për konfliktet e interesit me të cilat përballen agjentët ndërsa kërkojnë të përfitojnë nga karriera e tyre qeveritare. Ish-agjentë të tjerë bëjnë pjesë në historinë e McGonigal, duke ngritur pyetje se si zyrtarët në pension përdorin kredencialet e tyre të FBI-së për të fituar para në sektorin privat.

Ky artikull bazohet në intervista me zyrtarë aktualë dhe të mëparshëm, disa prej të cilëve folën në kushte anonimiteti për shkak të ndjeshmërisë së akuzave penale, si dhe rishikimet e dokumenteve qeveritare, postimeve në mediat sociale dhe të dhënat e korporatave.

Zyrtarët aktualë dhe ish-qeveritar që kanë njohur dhe punuar me McGonigal për vite, thanë se ishin të tmerruar nga akuzat. Ai kishte akses në një sasi të jashtëzakonshme informacioni sensitiv, duke përfshirë hetimet e spiunëve të huaj ose shtetasve amerikanë të dyshuar se punonin në emër të qeverive të huaja. McGonigal ka pasur njohuri për të huajt të cilët FBI dhe CIA po rekrutonin për të spiunuar për Shtetet e Bashkuara.

Një ish-agjent i FBI-së që ka punuar me McGonigal tha se ai ishte specializuar në Rusi që në fillim të karrierës së tij.

“Ai ishte i përfshirë në gjetjen dhe rekrutimin e aseteve për të dhënë informacion mbi Rusinë. Dhe Nju Jorku është një vend kryesor për këtë”, tha ish-agjenti.

McGonigal udhëhoqi hetime të mëdha të inteligjencës, duke përfshirë lëshimin në vitin 2010 të kabllogrameve të klasifikuara të Departamentit të Shtetit në ËikiLeaks dhe kërkimin e një spiuni të dyshuar për Kinën brenda CIA-s.

Departamenti i Drejtësisë nuk e ka akuzuar McGonigal për spiunazh dhe as nuk është akuzuar për zbulimin e gabuar të informacionit të klasifikuar.

Aktakuza e McGonigal vjen në një kohë të cenueshmërisë së FBI-së. Kritikët theksojnë akuzat për abuzim nga një zyrtar i lartë si dëshmi e mëtejshme e problemeve serioze në byro. Kjo do ta vendosë FBI-në politikisht në mbrojtje, një vit përpara zgjedhjeve të ardhshme të përgjithshme, dhe kur byroja të jetë nën sulmin e disa ligjvënësve, të cilët pretendojnë se ajo ka abuzuar me pushtetin e saj për qëllime politike.

Drejtori i FBI-së, Christopher A. Wray, ka vënë në dukje se ishin agjentët e FBI-së, ish-kolegët e McGonigal-it, ata që ngritën çështjen kundër tij.

“Ajo që unë mendoj se akuzat në këtë rast demonstrojnë është gatishmëria e FBI-së si një organizatë për të hedhur dritë mbi sjelljen që është krejtësisht e papranueshme, duke përfshirë kur ndodh nga një prej njerëzve tanë, dhe për t’i vënë ata njerëz para përgjegjësisë”, tha Wray.

Marrëdhëniet në Shqipëri

Në kohën kur ai dyshohet se filloi të punonte për një rus që ishte nën sanksionet e SHBA-së, McGonigal ishte tashmë i thellë në marrëdhënie të tjera sekrete me kryeministrin e Shqipërisë dhe një ish-punonjës të shërbimit të inteligjencës shqiptare, sipas aktakuzës. Raporti në Shqipëri i McGonigal-it dyshohet se filloi ndërsa ai ende punonte për FBI-në, një pikë e veçantë shqetësimi për ish-kolegët e tij.

Prokurorët pretendojnë se deri në gusht 2017, McGonigal kishte rënë në kontakt me një person nga Nju Xhersi, i lindur në Shqipëri dhe i cili kishte punuar për inteligjencën shqiptare disa dekada më parë.

Aktakuza nuk e përmend emrin e këtij personi, por përshkrimi përputhet me Agron Nezën, për të cilin të dhënat e korporatave shqiptare tregojnë se hyri në biznes me McGonigal në vitin 2019, pasi McGonigal u largua nga FBI. Neza nuk iu përgjigj disa mesazheve, por “Euronews” tha se Neza dha një deklaratë në të cilën ai e quajti McGonigal një mik dhe pranoi se i kishte dhënë para dhe ishte bashkuar me të në takimet me zyrtarët shqiptarë.

Emri i Nezës, së bashku me të tjerë, u përfshi në një thirrje të jurisë së madhe të nëntorit 2021 të publikuar nga “Business Insider” në shtator dhe u konfirmua për “The Washington Post” nga një person i njohur me hetimin.

McGonigal i kërkoi Nezës para dhe Neza pranoi, duke i premtuar se do ta paguante “pak nga pak”, sipas aktakuzës.

Më pas të dy ata udhëtuan së bashku në shtator 2017 drejt Shqipërisë, ku u takuan me kryeministrin Edi Rama, thuhet më tej në aktakuzë. McGonigal, i cili ishte ende duke punuar për FBI-në në atë kohë, i dha kryeministrit suvenire me logon e FBI, dhe e paralajmëroi atë kundër dhënies së licencave fitimprurëse të shpimit për kompanitë që ishin fronte për interesat ruse. Ndërsa McGonigal dukej se po vepronte në rolin e tij si oficer kundërzbulimi kundër ndikimit rus. Prokurorët pretendojnë se në fakt, Neza dhe një tjetër shqiptar që punonte me McGonigal, i identifikuar nga prokurorët si një këshilltar informal i Ramës, kishin interesat e tyre financiare në fushën e naftës.

Një piktor dhe ish-basketbollist, Rama ka shërbyer si kryeministër i Shqipërisë që nga viti 2013, duke udhëhequr një nga dy partitë politike mbizotëruese në vend. Vitet e fundit, ai ka paralajmëruar rritjen e ndikimit rus mbi kundërshtarët e tij politikë, gjë që ata e kanë mohuar. Ekspertët thanë se liderët e të dy partive përpiqen të ndërtojnë dhe forcojnë lidhje me figurat kryesore amerikane, duke e bërë aleancën me një zyrtar të lartë të FBI-së një mjet potencialisht të dobishëm për Ramën për të ndërtuar popullaritetin e tij në vend.

Në kthimin e tyre në Shtetet e Bashkuara, prokurorët pretendojnë se Neza i dha McGonigal-it 80,000 dollarë ndërsa të dy ishin në një makinë të parkuar jashtë një restoranti në Manhattan. Së shpejti, Neza i dha atij dy këste të tjera parash në shtëpinë e tij në Nju Xhersi, me total prej 225,000 dollarësh. Prokurorët thonë se McGonigal dështoi të përfshijë pagesat në formularët e kërkuar të zbulimit financiar

të FBI-së. Ai gjithashtu dyshohet se nuk bëri të ditur se Neza iu bashkua atij në udhëtim dhe se udhëtimi dhe akomodimi i tij ishin falas.

Para se të tërhiqeshin nga FBI në vitin 2018, akuza pretendon se McGonigal dhe Neza u takuan vazhdimisht me Ramën në Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëri, përfshirë një herë për darkë në Uashington në mars 2018, kur atyre iu bashkua një ish-agjent i FBI-së, i cili nuk është identifikuar.

Një vend me shumicë myslimane, Shqipëria ka qenë një partner kryesor strategjik i Shteteve të Bashkuara që nga dalja nga komunizmi në vitet 1990 dhe shihet nga Uashingtoni si një lojtar i rëndësishëm në luftën kundër terrorizmit ndërkombëtar. Vendi dërgoi trupa për të mbështetur përpjekjet e SHBA-së në Irak dhe ngriti një statujë të Presidentit Xhorxh Ë. Bush, në një kohë kur popullariteti i tij diku tjetër në Evropë po zhytej. Shqipëria, një anëtare e NATO-s që nga viti 2009, është rrënuar nga korrupsioni endemik dhe krimi i organizuar dhe zyrtarët amerikanë kanë inkurajuar reformat në sistemin gjyqësor për ta bërë ligjin penal të vendit më të drejtë.

Bota “Washinton Post” #Skandali me agjentin e FBI