Aktualitet10 Maj 2018, 19:46

Sot takoi ambasadorin Lu, ish ministri i bën thirrjen publike Ramës live për Fatmir Xhafajn

Shkruar nga Pamfleti

Sot takoi ambasadorin Lu, ish ministri i bën thirrjen publike Ramës live për Fatmir Xhafajn

Sot ishte në një takim me ambasadorin amerikan Donald Lu, ish ministri i Drejtesise Ylli Manjani i ka bere nje thirrje publikisht kryeministrit Edi Rama qe te shkarkoje ministrin Fatmir Xhafaj ne kete moment kaq delikat.

“Une s’jam përkrahës i pikëpamjes që mban përgjegjësi prindi vëllai për cfarëdo ndodh në anëtarë të familjes.

Ketu kemi nje histori e vjetër, janë dy jo një, pavarësisht kësaj është e përfolur në publik jo që nuk dihej, lë vend për dyshime, se ka shumë pikëpyetje pse kjo praktikë nuk gjendjet në organet gjyqësore shqiptare për ekzekutim.

 Ka shumë elementë brenda që lënë pikëpyetje, por cështja s’është këtu, ndoshta s’jam njeriu i duhur që mund ta japë, por me shume dashamiresi i bej nje thirrje i takon kryeministrit, nëse ka një predispozitë apo dëshire ta dëgjojë me shumë dashamirësi mendoj ta shkarkojë ministrin e Brendshëm.

 Mund ta mbajë në kabinet, ti japë një post tjetër, por jo në detyrën e ministrit të Brendshëm, se sot MB është ne një periudhë shumë delikate se shteti është në tranzicion të frikshëm, sistemi gjyqësor është në kolaps, hetimet bëhen nga policia që drejtohet nga Fatmir Xhafaj.

Merrni edhe opoziten po deshet ta bejme politike kete debat, nuk arrijnë të izolojnë njerëzit e tyre, kjo s’ka moral ndaj i takon kryeministrit e ka seriozisht reformën ne drejtesi, luftën kundër krimit, qoftë edhe kur i përmend ambasadorët në hall, ai është momenti që të ndërhyjë.

Dua të them që s’janë dhe kaq të pavëmendshëm ambasadorët, Xhafaj mund të jetë anëtar i këtij kabineti por jo në detyrën e ministrit të Brendshëm se s’ka moralin e duhur për atë që përpiqet të bëjë”.

codramol
smile

Aktualitet Donald Lu Edi Rama Fatmir Xhafaj Ylli Manjani