Aktualitet27 Mars 2019, 17:24

Spartak Ngjela: Rama-Basha-Berisha nuk e nxjerrin pranverën, SPAK gati brenda muajit!

Shkruar nga Pamfleti
Spartak Ngjela: Rama-Basha-Berisha nuk e nxjerrin pranverën, SPAK gati

Spartak Ngjela: Rama-Basha-Berisha nuk e nxjerrin pranverën, SPAK gati brenda muajit!

Brenda një muaji do të jetë gati edhe SPAK-u. Pa dalë mirë pranvera, kuptohet se duhet të fillojë goditja penale e korrupsionit të lartë politik të të dyja krahëve. Kjo tani është evidente

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, ka paralajmëruar krerët e politikë shqiptare, se fundi i tyre është i afërt dhe nuk do ta nxjerrin pranverën.

Përmes një mesazhi të gjatë në rrjetet sociale, avokat Ngjela ka deklaruar se SPAK do të jetë gati brenda muajit dhe do të nisë goditjen në nivele të larta të të dyja kaheve politike.

Ngjela ka bërë një analizë të detajuar të zhvillimeve të fundit politike, kryesisht te hetimet e nisura ndaj Lulzim Bashës për lobimin rus në SHBA me 650 mijë dollarë, duke deklaruar se pikërish kjo ngjarje do t’i kushtojë shumë si Bashës, ashtu edhe Sali Berishës, pasi tani janë të zhveshur nga imuniteti.

Por, vetëflijimi i Berishës dhe Bashës, sipas avokatit, ka shqetësuar shumë edhe Edi Ramën, i cili tashmë ka rënë dhe nuk ka më asnjë forcë të bllokojë Reformën në Drejtësi.

Mesazhi i plotë i Spartak Ngjelës:

Krerët e Partisë Demokratike, duke dashur të destabilizonin Shqipërinë, vranë veten politikisht. Pse, çfarë ka ndodhur? Berisha dhe të gjithë deputetët e Partisë Demokratike hoqën dorë nga mandati i deputetit. Me këtë akt mendonin të gjenin shkakun e një revolte popullore gjithëkombëtare. Por skema që kishin në mendje iu dështoi.

Kurse tani, që para dy ditësh, vetë Lulzim Basha është nën hetim për financimin e Partisë së tij me 650 mijë dollarë të dyshimtë, që mendohet se janë të ardhura nga lobet ruse antiamerikane. Ose, ndoshta, nga qarqe të tjera të aktiviteteve të krimit ndërkombëtar.

Hetimi i kësaj pagese po vazhdon në Amerikë dhe në Britani, por tani sapo ka filluar edhe në Shqipëri. Këto janë të dhënat e deritanishme.

Siç shihet, gjithçka po flet për një histori të hidhur, por krerët e Partisë Demokratike që janë marrë me këto fonde të dyshimta, tani nuk janë më as deputetë të Kuvendit të Shqipërisë. Atëherë?

l.
Shenjat janë që Berisha dhe Basha kanë dashur që dorëzimin apo djegien e mandateve të deputetit ta kishin nën një akt fiktiv, i cili mund të vetëqëndronte i tejzgjatur në kohë. Ata do kërkonin kështu që ta zgjasnin në kohë dorëzimin e mandateve të deputetit. Skema e tyre ishte që dorëzim i fiktiv i mandateve, të krijonte afekt shoqëror. Duhej të fillonte ecejakja e korrigjimit të dokumentave, i cili, duke u zgjatur në kohë, mund të bëhej një reaksion zinxhir presioni ku, dhe ndërkombëtarët, sidomos politika amerikane, do të tërhiqej.

Për të krijuar këtë skemë apo këtë skenar, Berisha mendoi që duke i plotësuar me gabime aktet e dorëzuara të vetëtërheqjes nga qenia deputet, do të krijohej raporti i zvarritur i “plotësimit të dokumentacionit”, dhe kjo do të zgjatej për të thënë se “po na bllokon Partia Socialiste”.

Mirpo këtë skenar nuk e realizuan dot dhe iu rezultoi një budallallëk. Kjo sepse, as Kryetari i Kuvendit dhe as KQZ, me të drejtë, nuk u morën me vogëlsira të shkresave por me shprehjen e vullnetit të deputetëve të vetëtërhrqur nga mandati. Të gjithë deputet ë PD – së dhe ata të LSI-së u eliminuan nga qenia deputet, dhe KQZ filloi pa vonesë zëvendësimet.

Koha menjëherë bëri përpara, dhe, edhe me ndihmën e politikës amerikane dhe asaj gjermane, në Parlament kanë hyrë ndërkohë zëvendësuesit e deputetëve të dorëhequr. Sigurisht një akt mëse normal ky dhe brënda kërkesës kushtetuese. Por, tani që në Parlament janë 94 deputetë, çfarë ka sjellë kjo në politikën shqiptare?

ll.
Naiviteti i vetëflijimit të Berishës dhe Bashës; po kuptohet se ka shqetësuar shumë Edi Ramën. Ai siç duket me mendjelehtësi ka shpresuar te presion i Berishës për të bllokuar Reformën në Drejtësi, dhe tani ka mbetur krejt i zbuluar. Rama është i rënë, me një politikë të bllokuar dhe pa fare forcë e pa dëshirë. Është në një torturë të brendshme dhe prandaj po vjen vërdallë pa ditur të bëjë asgjë, dhe mdje as dhe të thotë dot ndonjë gjë. Vetëm tjerr fjalë fyese dhe shprehje pa kuptim, sepse nuk do që t’i nënshtrohet fatit të tij.

Rama asgjë nuk bën dot më. Reforma në Drejtësi do të vijojë pa ndërprerje. Do të vijojë gjithashtu skartimi i gjyqtarëve të korruptuar, dhe, në të njëjtën kohë, tani që numri në Parlament është i garantuar, brenda një muaji do të jetë gati edhe SPAK-u. Dalja e SPAK-ut do t’ia heqë edhe Ramës çdo mundësi për bllokimin e Reformës.

lll.
Pa dalë mirë pranvera, kuptohet se duhet të fillojë goditja penale e korrupsionit të lartë politik të të dyja krahëve. Kjo tani është evidente.

Po revoltat popullore të opozitës çfarë mund të sjellin? Po makthi i Edi i Ramës çfarë mund të na sjellë? Asgjë. Pas denoncimit që po i bëhet Bashës për financimin enigmë dhe pas plotësimit të numrit të deputetëve në Parlament, asgjë nuk mund të ndodhë më në Shqipëri.

Denoncimi i Bashës dhe grupit dirigjent të Partisë Demokratike, do ta çmobilizojë revoltën e shqiptarëve, sepse tani kuptohet qartë që kjo revoltë po kërkohet për interes të korrupsionit dhe jo për interes të shqiptarëve.

Nga ana tjetër, Parlamenti duhet të shpejtojë ristrukturimin institucional të shtetit shqiptar dhe njëherësh edhe të organeve që përbëjnë SPAK-un. Por, menjëherë pas kësaj, do të nisë konkretisht hetimi i elitës politike shqiptare të të dy krahëve të politikës. Kjo, sigurisht që do t’i sjellë risinë e vet Reformës shqiptare për drejtësi.

Dhe kjo risi patjetër që duhet të drejtohet nga një qeveri teknike e cila nuk duhet të ketë lidhje me politikën, por vetëm me drejtimin teknik dhe profesional të shtetit shqiptar. Kjo qeveri duhet të vijojë derisa të përfundojë me sukses e gjithë baza ligjore e sigurimit të drejtësisë dhe të ristrukturimit për administrimin e zgjedhjeve të lira në Shqipëri. Sigurisht të të parit proces zgjedhor që do të sigurojë votën e lirë në Shqipëri.

Kryesore spartak Ngjela