Bota 4 Prill 2022, 16:13

Statistikat/ Rusia ka pësuar dëme të mëdha në pajisje ushtarake, lufta ajrore pika e dobët e Ukrainës

Shkruar nga Pamfleti
Statistikat/ Rusia ka pësuar dëme të mëdha në pajisje

Rusia ka humbur tre herë më shumë pajisje ushtarake se Ukraina në 40 ditët e para të luftës, sipas një analize ushtarake.

“BBC” raporton se duke u mbështetur në të dhënat video dhe foto të pajisjeve të shkatërruara, të braktisura ose të sekuestruara, “Oryx” zbuloi se Rusia humbi 2,406 pjesë të pajisjeve ushtarake – duke përfshirë tanke, automjete të blinduara dhe avionë ushtarakë – krahasuar me vetëm 677 humbje për Ukrainën.

Në një farë mase shkalla e humbjeve pasqyron madhësinë më të madhe të ushtrisë ruse. Por ata sugjerojnë gjithashtu se forcat ukrainase, deri më tani, janë treguar më efektive në luftime. Megjithatë, të dhënat e “Oryx” sugjerojnë gjithashtu se Rusia ka pasur njëfarë suksesi në shënjestrimin e mbrojtjes ajrore të Ukrainës. Ekziston një konfirmim vizual se Ukraina ka humbur 36 sisteme të mbrojtjes ajrore, pak më pak se numri rus prej 42.

Oryx thotë se sasia e pajisjeve të shkatërruara në luftë ka të ngjarë të jetë dukshëm më e lartë se sa ka dokumentuar ekipi i saj.

Bota Lufte Rusi Ukrainë.