Bota10 Janar 2023, 12:50

Suedia do të dërgojë sistemin e artilerisë Archer në Ukrainë

Shkruar nga Pamfleti

Suedia do të transferojë sistemin e artilerisë Archer në Ukrainë në një përpjekje për të larguar trupat ruse, tha ministri i jashtëm Tobias Billstrom.

Duke folur për gazetarët, Billstrom tha se Ukraina kishte nevojë për më shumë armë sulmuese nga Perëndimi dhe Suedia duhej të kontribuonte.

I pyetur nëse kishte rrezik që lufta të përshkallëzohej nga ky veprim, Billstrom tha se ishte “e kundërta”.

“Ne nuk e kemi kuptuar se nëse Ukraina nuk merr pajisjet ushtarake të nevojshme për të fituar në fushën e betejës, kjo luftë do të zvarritet, dhe i vetmi që do të përfitojë Vladimir Putin”, tha Billstrom.

Sistemi i Artilerisë Archer është një armë vetëlëvizëse për Suedinë dhe Norvegjinë.

Sistemi me rrota është ndërtuar me qëllim për të mbajtur ritmin me forcat tokësore që lëvizin shpejt dhe ofron lëvizshmëri superiore.

Në qershor të vitit të kaluar, NATO konfirmoi se Suedia dhe Finlanda do të ftoheshin zyrtarisht për t’u bashkuar me aleancën ushtarake pasi shpalli një “koncept të ri strategjik”.

Lëvizja mund të ndihmojë në shpjegimin pse ka pasur një vonesë në vendimin e Suedisë për të marrë këtë masë për të ndihmuar Ukrainën me sistemin superior

 

Bota Archer Suedi Ukrainë.