Bota10 Tetor 2022, 12:13

Sulmet në Ukrainë, Giorgia Meloni: Secila prej këtyre raketave izolon më tej Rusinë

Shkruar nga Pamfleti
Sulmet në Ukrainë, Giorgia Meloni: Secila prej këtyre raketave

Sulmet në Ukrainë, Giorgia Meloni: Secila prej këtyre raketave izolon më tej Rusinë

Dy ditë pas shpërthimit që shkatërroi një pjesë të urës së Krimesë, Kievi është rikthyer nën sulm dhe lufta përsëri ka vënë nën terror gjithë Ukrainën. Mëngjesin e sotëm rreth orës 8.30, u regjistruan disa shpërthime në qendër të qytetit, i cili nuk ishte sulmuar që nga të paktën 28 ​​qershori. Por edhe në Dnipro, Lviv, Ternopil, Vinnytsia dhe vende të tjera ka bombardime. Të paktën 46 raketa do të lëshoheshin vetëm nga Deti Kaspik në këto minuta (75 në të gjithë vendin sot në mëngjes sipas komandave ukrainase).

Lidhur me këto sulme ka reaguar edhe liderja e partisë fituese të zgjedhjeve të fundit në Itali, Giorgia Meloni. Kryeministrja e ardhshme  është shprehur se: “Orë ‘arrestimi’ për Ukrainën. Putin, duke luftuar në fushën e betejës, po godet qëllimisht objektivat civilë në shumë qytete të Ukrainës. Bombat bien mbi burra, gra dhe fëmijë. Secila prej këtyre raketave izolon më tej Rusinë dhe forcon bindjen tonë për të mbrojtur ata që luftojnë për lirinë e tyre”.

Bota #izolim per Rusine #lufta në Ukrainë Giorgia Meloni Raketat ruse