Bota28 Shkurt 2022, 21:12

Sulmet ruse në Ukrainë, Perëndimi ‘izolon’ Moskën; anulimet e fluturimeve renditen më të lartat në mbarë bot

Shkruar nga Pamfleti
Sulmet ruse në Ukrainë, Perëndimi ‘izolon’

Numri i fluturimeve të anuluara për në Aeroportin Ndërkombëtar Sheremetyevo të Moskës renditet më i larti në mbarë botën pasi qeveritë perëndimore vazhdojnë të mbyllin hapësirën ajrore për avionët rusë.

Një në çdo pesë fluturime që nisen dhe mbërrijnë nga Sheremetyevo janë anuluar që nga ora 12:30 të hënën, sipas të dhënave në faqen e  fluturimeve FlightAware. Aeroporti është më i madhi në Rusi, sipas faqes së tij të internetit,raporton CNN.

Evropa dhe Kanadaja kanë ndaluar fluturimet ruse të hyjnë në hapësirën e tyre ajrore, duke lënë disa avionë të marrin rrugë qarkore.

“Ne po nisim një rishikim të sjelljes së Aeroflot dhe ofruesit të pavarur të shërbimit të navigimit ajror, NAVCAN, duke çuar në këtë shkelje”, shkroi Transport Canada në Twitter. “Ne nuk do të hezitojmë të ndërmarrim veprimet e duhura të zbatimit dhe masat e tjera për të parandaluar shkeljet e ardhshme”.

Aeroflot tani ka anuluar të njëjtin fluturim të planifikuar për të martën.

 

Bota #aeropti i Moskes sulmet ruse ne ukraine