Bota 5 Prill 2019, 14:07

Sulmi i përgjakshëm në Zelandën e Re, agresori dyshohet se është i çmendur, priten rezultatet

Shkruar nga Pamfleti
Sulmi i përgjakshëm në Zelandën e Re, agresori dyshohet se

Sulmi i përgjakshëm në Zelandën e Re, agresori dyshohet se është i çmendur, priten rezultatet

Australiani Brenton Tarrant, i akuzuari për vrasjen e 50 personave muajin e kaluar në dy xhami në Kristçërç të Zelandës së Re, është urdhëruar që të kryejë teste për gjendjen e shëndetit të tij mendor.

Ekspertët do të vlerësojnë nëse ai është në gjendje të mirë mendore për t’u gjykuar, apo i çmendur, ka thënë gjyqtari, Cameron Mander.

I dyshuari përballet me 50 akuza për vrasje dhe 39 tentim-vrasje.

Tarrant, 28 vjeçar, i cili e ka përshkruar veten si supremacist të bardhë, është paraqitur para gjykatës, derisa në seancë kanë qenë edhe familjarët e viktimave.

Ky sulm njëherësh është cilësuar më i përgjakshmi në Zelandën e Re.

Kryeministrja e këtij vendi, Jacinda Ardern e pati cilësuar ditën e sulmit si “një nga ditët më të rënda” për Zelandën e Re.

Ajo është zotuar për të ndaluar përdorimin e të gjitha armëve gjysmë-automatike dhe pushkëve me shënjestrim./REL

Bota agresori australian Brenton Tarrant Cameron Mander gjyqtari sulmi në Zelandën e Re