Bota24 Shkurt 2022, 16:40

Sulmi ndaj Ukrainës/ OBSH ngre alarmin për katastrofën e mundshme humanitare

Shkruar nga Pamfleti
Sulmi ndaj Ukrainës/ OBSH ngre alarmin për katastrofën e mundshme

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka shprehur alarmin për një emergjencë të pritshme shëndetësore në Ukrainë.

“Në mes të konfliktit që po shpaloset me shpejtësi në Ukrainë, Zyra Rajonale e OBSH-së për Evropën përsërit shqetësimin e saj më të thellë për sigurinë, shëndetin dhe mirëqenien e të gjithë civilëve të prekur nga kriza në vend dhe ndoshta më gjerë”, tha zyra në një deklaratë, duke paralajmëruar çdo përshkallëzimi i mëtejshëm mund të rezultojë në një katastrofë humanitare.

Kreu evropian i Organizatës Botërore të Shëndetësisë shtoi se po punonte ngushtë “me të gjithë partnerët e OKB-së në rritjen e shpejtë të gatishmërisë për t’iu përgjigjur urgjencës së pritshme shëndetësore të shkaktuar nga konflikti”.

Bota Lufta OBSH Ukrainë.