Bota29 Tetor 2022, 10:39

Sulmi në shtëpinë e kongresmenes Pelosi, reagon Biden: I neveritshëm, nuk duhet të ndodhë më!

Shkruar nga Pamfleti

Presidenti Biden e ka quajtur të neveritshëm sulmin ndaj bashkëshortit të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.  Autori i sulmit është identifikuar.

Bëhet fjalë për 42-vjeçarin David Depape, i cili ka pasur për “shënjestër” kongresmenen dhe jo bashkëshortin e saj.

Paul Pelosi, u qëllua me çekiç dhe si pasojë ka pësuar një thyerje të kafkës dhe lëndime në krahun e djathtë dhe duart, por pritet të shërohet plotësisht.

Ky sulm ka ngjallur frikën për dhunën politike në prag të zgjedhjeve afatmesme të 8 nëntorit.

Presidenti Biden denoncoi një klimë politike gërryese për kontribut në dhunë.

“Mjaft është mjaft”, tha ai gjatë një fjalimi në Filadelfia. “Çdo person me ndërgjegje të mirë duhet të ngrihet qartë dhe pa mëdyshje kundër dhunës në politikën tonë, pavarësisht se cila është politika juaj”.

Disa orë pas sulmit, qeveria amerikane shpërndau një buletin për zbatimin e ligjit në të gjithë vendin duke paralajmëruar për një “kërcënim të shtuar” të ekstremizmit të dhunshëm në familje kundër kandidatëve dhe punonjësve të zgjedhjeve të drejtuar nga individë me “ankesa ideologjike”.

Megjithatë, policia që po heton sulmin ndaj Pelosit të cilin ata e kanë konsideruar si një tentativë vrasjeje u tha gazetarëve se një motiv nuk ishte përcaktuar ende plotësisht.

Bota #Sulmi në shtëpinë e kongresmenes Pelosi Joe Biden