Bota 8 Nëntor 2022, 12:44

Sulmoi me benzinë qendrën e emigrantëve në Dover, vdes 66 vjeçari

Shkruar nga Pamfleti
Sulmoi me benzinë qendrën e emigrantëve në Dover, vdes 66

Sulmoi me benzinë qendrën e emigrantëve në Dover, vdes 66 vjeçari

Sulmuesi me benzinë, i qendrës së emigrantëve në Dover vdiq për shkak të asfiksisë, sipas një hetimi në Maidstone.

Andrew Leak, 66 vjeç, nga High Wycombe në Buckinghamshire, hodhi dy ose tre pajisje ndezëse ‘të papërpunuara’ në  Western Jet Foil, në Kent, të dielën e kaluar përpara se të vriste veten në një pikë karburanti aty pranë.

Hetimi i tij sot vazhdon.

Javën e kaluar, policia konfirmoi se Leak ishte i motivuar nga ‘ideologjia terroriste e ekstremit të djathtë’. Babai i divorcuar i dy fëmijëve, kishte një histori të fyerjeve , në internet kundër muslimanëve dhe deklaroi para sulmit: “Nëse nuk jeni gati, nuk do t’i mbijetoni asaj që po vjen”.

Profili i Leak në Facebook ishte i mbushur me foto të kundërshtarit të Batman-it, The Joker dhe ai ndau foto të tij me kapuç dhe maska ​​shqetësuese. Postime të tjera të ndyra në mediat sociale përfshinin teori paranojake mbi vaksinën Covid dhe madje sugjeronin se Forumi Ekonomik Botëror ishte i lidhur me nazizmin.

Fqinjët zbuluan se ai kishte qenë i shqetësuar për paratë pasi iu shkurtuan përfitimet. Ai u tha miqve se kishte vetëm 36 paund në llogarinë e tij dhe se do t’i duhej të shiste disa nga rrobat e tij për të pasur para të mjaftueshme për të mbijetuar.

Leak gjithashtu kuptohet se vuante nga artriti reumatoid dhe kishte luftuar me kancerin dhe problemet e shëndetit mendor në vitet e fundit, duke i thënë një fqinji se i hoqën penisin për shkak të një tumori në fazën e vonë rreth katër vjet më parë.

Ai kishte një histori të shpërndarjes së përmbajtjeve të së djathtës ekstreme nga grupet ekstremiste, duke përfshirë Traditional Britain Group, Turning Point UK dhe lëvizjen islamofobike me bazë në SHBA ACT for America.

Leak ndau një artikull transfobik nga faqja konservatore e lajmeve The Blaze dhe do t’i referohej aktivistit të së djathtës ekstreme Tommy Robinson, i gjetur në një studim të profilit të tij nga grupi i fushatës Hope Not Hate.

Ai ndau video të lidhura me teoritë e zakonshme të konspiracionit të së djathtës ekstreme, duke përfshirë “Rendin e Ri Botëror” dhe përdori slogane të tjera të zakonshme në mesin e teoricienëve konspirativ, të tilla si “ne nuk pranojmë”.

Më 28 korrik, afërsisht tre muaj para sulmit, në një postim të ngatërruar ai shkroi: “Kam 12 javë për t’ju bërë gati”.

Duket se Leak mund të ketë besuar se sulmi i tij tronditës ishte duke respektuar një premtim që ai bëri tetorin e kaluar për t’i dhënë fund imigrimit të paligjshëm në këtë vend brenda një viti.

Ai u mburr në internet se i kishte ‘dërguar një pako qeverisë britanike’ me kërcënimin e tij vitin e kaluar.

Pothuajse saktësisht një vit më vonë ai udhëtoi 120 milje nga shtëpia e tij në High Wycombe, Buckinghamshire, për të hedhur tre bomba benzine në një pikë kontrolli sigurie nga makina e tij e marrë me qira. Më pas ai shkoi me makinë në një pikë karburanti aty pranë dhe vrau veten. Dy anëtarë të stafit në qendër pësuan lëndime të lehta në sulm./ Përshtati Pamfleti

 

Bota #Andrew Leak #Qendra e emigranteve ne Dover ndërron jetë