Aktualitet31 Tetor 2018, 17:51

Ta dini se çfarë i ka ndodhur, do shokoheni! Mori një penicilinë por nuk e dinte që ishte alergjike

Shkruar nga Pamfleti
Ta dini se çfarë i ka ndodhur, do shokoheni! Mori një

Një grua pësoi djegie të shkallës së dytë në 90 për qind të trupit të saj dhe kaloi disa javë në spital pasi kishte vuajtur nga  një reaksion kërcënues për jetën ndaj penicilinës. Camille Lagier u mbulua nga koka tek këmbët me fashat pasi zbuloi se ishte alergjike ndaj antibiotikut të zakonshëm.

Ajo thuhet se i është dhënë ilaçi për të trajtuar bajamet, por djegiet serioze u rritën në lëkurë në të gjithë trupin e saj. 20-vjeçarja qëndroi tre javë në spital për të kuruar gojën, gjuhën, organet gjenitale të cilat ishin të dëmtuara dhe tashmë është e mbuluar me plagë.

Gjendja e saj, necrolysis epidermike toksike, mendohet se prek vetëm një ose dy njerëz në 1 milion. Lagier ka pranuar se lëkura e saj nuk kthehet në gjendjen e mëparshme, por ajo thotë se ‘shenjat më kujtojnë çdo ditë atë që kam përjetuar’.

“Askush nuk më tha se ditët e mia mund të ishin të kufizuara dhe askush nuk shpjegoi se çfarë mund të bëjë kjo sëmundje me trupin tim, sytë apo organet e mia. Nuk ka ilaçe për t’u shëruar nga kjo, vetëm morfinë për të qetësuar dhimbjen e tmerrshme. Unë isha e mbuluar me fasha, sepse 90 përqind e lëkurës sime ishte e mbuluar me djegie të shkallës së dytë dhe sytë e mi u kuruan me kujdes për shkak se edhe mund të verboheshin”, tha ajo.

Gjendja gjithashtu ndikoi brenda trupit të Lagier. Ajo tha: “Nuk u dogj vetëm lëkura ime, por edhe goja, gjuha, organet gjenitale, dhe u përhap kudo. Nuk mund të flisja për disa ditë. Kam pasur një kateter urinar për 10 ditë dhe pas largimit nga spitali e pashë gjinekologun tim i cili tha se organet gjenitale të mia ishin në rregull brenda, por shumë të ndjeshme. Kam kaluar tetë ditë me fashat në të gjithë trupin tim dhe në të gjithë fytyrën time. Isha zgjuar, dhe çdo minutë ishte torturë”.

Zonja Lagier tha se partneri i saj Jean-Baptiste, i ka qëndrur pranë gjatë të gjithë kohës, por dëmtimet e saj e bënë jetën e tyre seksuale më pas të vështirë.

“I kam vënë shumë presion vetes që të jem gati për të bërë seks përsëri dhe herën e parë ishte një fatkeqësi. Thirra sepse ishte kaq e dhimbshme. Fillimi i jetës sonë seksuale ishte nëpërmjet dashurisë, kujdesit, butësisë dhe durimit. Tani unë e dua veten dhe trupin tim me të gjitha papërsosmëritë dhe plagët e tij”, shprehet 20 vjeçarja.

Histori